Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

25 Ağustos 2012

İkizleri aynı anda yedirmek,içirmek ve uyutmak...

İlk günden beri etrafımdakilerin en çok  merak ettiği soru;
İkizler ,aynı anda mı ağlıyorlar ?aynı anda mı acıkıyorlar?biri uyanınca diğeri de uyanıyor mu?

Evet !!!
ama kesinlikle kontrol altındayken bu tahmin edilenin aksine çok daha olumlu bir durumu simgeleyen evet!

Neden mi?
ilk haftalarda ikizlerin eve gelişiyle hafiften bir  kaos yaşanmıyor değil hani ama sakin olmakta ve deneme yanılma yöntemini kullanmakta fayda var :)) sonuçta daha önce bebek sahibi olanlar için bile ikiz bebekle yaşam ayrı bir dünya!

Malum dünyaya ayak uydurma döneminde bebeklerin  uyku saatleri  karman çorman ,birini tam uyuttum derken diğeri uyanıyor.Her ikisini de emzir ,mama ver,altını değiştir ,gazını çıkar ,uyut derken toplamda bu döngü yaklaşık 2saat sürüyor ve tam nefes alabilirim derken 2.tur başlıyor
İşte acemi ikiz annesi olarak o anlarda insan kendi  akıl sağlığından bile şüpheye düşebiliyor :))En son hangisinin altını değiştirmiştim acaba?
Hangisi kaç kere kaka yaptı?
Hangisi kaç ölçek mama içti?
Peki içtiklerinde saat kaçtı?
Kim bilir kaç kere ,kendi kendime sormuşumdur  ben bu soruları ...

Her gece mama , emzirme ve alt değiştirme saatlerini düzenli takip edebilmek için not almaya çalışıyorduk ama  bir  yerden sonra işler karıştığından yazmaya bile gerek kalmıyordu!

Daha önce bu şekilde bir yazı okumuş olsaydım ,insan nasıl da karıştırır ki diye düşünebilirdim ama ikiz annesi olanların ne demek istediğimi tam olarak anlayabileceğini tahmin ediyorum özellikle aynı cinsiyetten ikizleri olanların!


İşte ilk aylarda  hal böyleyken ve bu durum çok can sıkıcı iken 3.aydan itibaren tüm gayretimizle, bu durumu daha pozitif bir hale getirdik ve son 6aydır bu sistemden gayet memnunuz!

Gündüz ikisinden biri diğerinden daha önce uyandığında mama için bekliyorduk halen de bu durum mama ve ek gıdalar için aynen devam ediyor!
Gece biri acıkıp uyandığında diğeri uyanmamışsa bile uyandırıp mama veriyorduk ya da diğerini emziriyordum (bu da halen aynı şekilde devam ediyor)
Aynı anda altları değişiyor ( tabiki kaka yapmamışsa)biri daha az biri daha fazla yapmış olsa bile
Her akşam 10dakika arayla  banyo yapıyorlar ve hemen ardından mamalarını içip gece uykusuna yatıyorlar(bazen biri daha önce biri daha sonra uyusada devamında asla senkronizasyonun bozulmasına izin vermiyoruz)


Neyi ne kadar yediğini ,ne kadar emdiğini ,ne zaman yediğini,ne kadar acıktığını,bezinin durumunu vs...her ikisi için ayrı ayrı takip etmek gerçekten hiç  kolay değil ayrıca her ikisi de anneye muhtaç ama bu senkronize bakım düzeninin en önemli işlevi aslında  anneye de  nefes alacak ve dinlenecek zaman kalması demek!6 yorum:

 1. zor olduğu kesin, yazılanlardan 2x sorumluluk gerektirdiği de belli, ama ikiz sahibi olmaktan bahsederken mutluluk saçan çok cümle görünce güzel oluyor!

  Sevgiler
  pembeeevren.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok zor ama ikiz annesi olmanın keyifli kısmı, kesinlikle zorluklarından daha fazla :))

   Sil
 2. merhaba .. ikiz anneleri gözümde daha yüce varlıklar oluyor. ben 3,5 yaş farkı ile evde 2 çocuklar zorlanırken siz neler yaşıyorsunuz merak ettim ..çok kolaylık diliyorum...Sevgiler

  not kelime doğrulamayı kaldırabilirmisiniz yorum yazmak zor oluyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba,ikiz anneliği tahmin ettiğiniz üzere zor ama gerçekten çok muhteşem bir farklılık hissetiriyor insana.
   bu arada merakınızı gidermek üzere yaşadıklarımı ve hissettiklerimi zevkle paylaşmaya devam edeceğim ...sevgiler

   Sil
 3. 3 aylik ikiz annesi olarak size katilmamak elde degil, bazen daha yeni yediler derken aslinda 2 saatin gectigine insan inanamiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkizlerle hayat hep çok hızlı akıyor hakikaten onu yap bunu yap derken saat alıp başını gidiyor :))

   Sil

Special design for Defne ve Derin by GeCe