Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

12 Eylül 2012

Ben de bir Z Kuşağı Annesi olarak Mom-Z de yerimi aldım

Bugün ben de bir Z Kuşağı Annesi olarak  ,Haliç Kongre Merkezi'nde Bilişim Zirvesi kapsamında düzenlenen mom-z konferansına katıldım.

Katılımcıların neredeyse tamamını ellerinde tabletler ve akıllı telefonlarıyla annelerin oluşturduğu konferans HT hayat ın kurucusu Pınar Reyhan Özyiğit in "ben anneyim"sunumuyla başladı.

Sunum,insan anne olunca  nasıl değişir,neler hisseder,nasıl düşünür,neleri merak eder ,neleri evham eder kendine...işte tüm bunları sıralayan hoş bir slayt gösteriminden ibaretti aslında ama katılımcıların çoğu anneler olunca ,herkesin aklına kendi yaşadıkları geldi ve  gözler doldu.


Ardından herkesin merakla beklediği Amerikalı  Stacy De Broff (Mom Central Consulting CEO ) , tam olarak Z kuşağının kimler olduğunu ,daha önceki X ve Y diye adlandırılan kuşaklardan farklarını açıkça ortaya koyan lezzetine doyulmaz bir sunumla karşımızdaydı.

Annelerin sosyal medyadaki yorum kültürünü nasıl farklılaştırdığını,
Anne paylaşımlarının ve tecrübelerinin  ünlü marka reklamlarının bile nasıl önüne geçtiğini,
i-generation (doğar doğmaz iphone ,ipad vb.gibi ürünlerle tanışan  Z kuşağı çocuklarına verilen isim)çocuklarının teknolojiyi nasıl ve ne için kullandığını vurgulayan aynı zamanda düşündüren bir sunumdu.

Daha sonra ataerkil toplum nasıl oldu da çoçukerkil oluverdi ,annelerin sözü hangi konuda ne kadar geçerli verilerle farklı anlatımlar yapıldı.Rakamlar gerçekten şaşırtıcı bu arada anneler, evin her konuda karar mercii konumuna gelmiş durumda!
Bu konferansta pek çok gazeteci anne,işletmeci anne,profesyonel iletişimci ,reklamcı ya da blogger konuk  olmasına rağmen beni ve hatta herkesi en çok etkileyen kişi Cnn Türk spikeri Özge Uzun'du.

Zaten dün akşam (salı akşamı) Cnn Türk  yayınında izlediğimizde eşim de ben de çok etkilenmiştik yaşadıklarından.

Bu konferansta da spiker olarak değil yine anne kimliği ile bulunan hem de çok özel gereksinimleri olan Dağhan'ın annesi kimliği ile Özge Uzun mikrofonu eline aldı ve başladı doğumdan bugüne yaşadıklarını anlatmaya ....
Pek çok anomalisi olan oğlunu ve o zor günleri nasıl atlattığını anlatırken sahnenin arkasındaki ekranda oğlu ile resimleri var ,saklamıyor ve saklanmıyorum üstelik bunu yaptığım için eleştirildim diye anlatıyor.
O dönemde internette çok araştırma yaptığını ama bu şekilde sorunlar yaşayan bir anneye rastlamadığını bu nedenle yaşadıklarını paylaşmaya karar vermiş.
Mavi gözlü küçük dev diye nitelediği oğlunun adına bir internet sayfası ve blog açarak başlamış yazmaya.

Çok zor günler geçirmiş ama üstesinden gelmeyi başarmış müthiş bir anne bence O ,üstelik bazı anomaliler sebebiyle diğerlerinden farklı olan bu tarz çocuklara engelli ya da özürlü yerine özel gereksinimleri olan çocuklar denmesini tercih ediyor.

"Öncelikle siz anneler özel gereksinimleri olan bu  çocukları severek kendi  çocuğunuza örnek olun  ki;onlar da bu durumu kolaylıkla  kabullensin ve sorgulamasın " diyor.Yaşadığı pek çok sıkıntıdan bahsetti;okul bulamamaktan,reklam yapıyor diye eleştirilmesinden,doktorların yanlışlığından ...

Konuşma sonrası kendisiyle tanışıp sohbet etme fırsatı buldum ve siz ne kadar özel ve güçlü bir annesiniz ki Dağhan sizin oğlunuz olarak dünyaya gelmiş dediğimde yüzündeki tebessümü asla unutamam!

Bugünkü konferansta blogger Devletşah Özcan,Ayşe Tolga,Yeşim Mutlu,Limango Genel müdürü,Banvit iletişim direktörü,Nora Romi,Nilüfer Kas,Ayşe Kucuroğlu ,Aile ve sosyal politikalar bakanlığından pek çok konuşmacı yeraldı

Ama bana sorarsanız "Mom-z "de , Stacy De Broff ardından akılda kalan ikinci isim kesinlikle Özge Uzun oldu.2 yorum:

 1. harikasın..az öncede bir arkadaş paylaşmış ve gitmiş kadar oldum sayesinde..maalesef Z olmanın avantajıyla beraber dezavantajlarını da yaşıyoruz..çocukların çok erken yaşta sosyal ağlarla tanışık olması biraz ürkütüyor..sanırım çok yönlü eğitim gerek hem içerde hem dışarda..sevgilerr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten haklısın!Bizim de aslında bunu tetiklediğimize dair bir konu geçti ve Ayşe Tolga şöyle bir örnek verdi;
   "eşimle benim evimizde 2ipad ,2laptop,1pc ve 2 akıllı telefon var biz bunları hayatımızdan çıkarmadıkça nasıl çocuğuma sen sosyal medyadan ,teknolojiden uzak dur diyebilirim ki!

   Sil

Special design for Defne ve Derin by GeCe