Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

4 Ekim 2012

"İkiz Annesi"ni anlayabilmek

Henüz bebekler ana rahmine düştüğü andan itibaren ikiz annesi olmanın dayanılmaz hafifliği(!) başlar.

İki bebek beklediğini duyan eş dost mutlu ifadelerle heyacanını paylaşır anne adayının ve söze öncelikle ne kadar güzel ,keşke benim de olsa ,çok isterdim ama olmadı şeklinde hoş cümlelerle başlarken hemen ardından ama çok zor ,çok kilo alacaksın,göbeğinde çatlaklar oluşacak ,nasıl doğuracaksın,nasıl bakacaksın,mama vermen gerekecek,sen bittin,yaşamayı unut ,eve meteor düşmüş gibi olacak vs..şeklinde çok iç açıcı moral veren tavsiyelerle  devam eder!

İşte tüm bu söylemler zaten kendisini bekleyen meçhul gelecekten endişeli ikiz annesi için tam bir felakettir aslında!

Bir tıp makalesinde "çoğul gebeliklerin erken doğum riskleri arasında, anne adayının
 sosyo-ekonomik durumu ve içinde bulunduğu sosyo-kültürel yapının etkisi de oldukça önemlidir"  şeklinde bir ibare okumuştum.

Bir başka deyişle, bebekler henüz doğmadan  zaten anne adayı ben iki evladıma yetebilecek miyim ,sütüm yetmezse ne yaparım ,iki bebeğe birden nasıl bakarım ,masraflarıyla nasıl başa çıkarım gibi düşüncelere fazlasıyla kafa yorarken üstüne  etraftan gelen negatif betimlemeler aslında annenin bebeklerini kaybetmesine bile sebep olabilecek bir bombanın pimini ateşleyebilir demek !


 

Neden insanlar sanki samimiymiş gibi davranıp bu denli negatif elektrik yüklerler  hem de karnı gerçekten burnuna dayanmış bir anne adayına  hiç anlayabilmiş değilim!
Ama ben kendi hayatımdan örnekleyecek olursam tüm bu olumsuz fikirlere rağmen mutlu olucam ve sağlıkla doğurucam diye kendi kendime o kadar çok telkinde bulundum ki ben bile kendime şaşırdım 38.hafta başına geldiğimizde!

Ayrıca bu süreçte çok kilo almadım,göbeğimde tek bir çatlak bile oluşmadı,bebeklerim sağlıkla dünyaya geldiler,eve meteor düşmedi ,herşeyi organize ederek tabiki zaman zaman çok yorularak ama  mutlu mesut yaşıyoruz evet sağlıklıyız yaşıyoruz bundan daha  önemli ne olabilir ki!
Peki ya gerçekten o güzide tavsiyelerdekilerin tamamı başıma gelseydi o zaman bunu önceden gören eş dost mutlu mu olacaktı ? Cevabını bilemiyorum ancak muhtemelen "biz sana zaten önceden söylemiştik böyle olacağını"demek bile onları tatmin etmeye yeterdi diye düşünüyorum.

Doğum şekliyle  ilgili de etrafı ayrı bir merak sarar malum hergün herkes iki tane doğurmuyor ; bir yandan sen bunları normal doğurabilirsin aslında diyenler (benim babam ve kayınpederim örneğinde olduğu gibi sanki ikiz doğurmuşlar bana akıl veriyorlar sağolsunlar!) diğer yandan normal  doğumla ilgili kötü  hikayelerini(vakum ,kanama,bebekte boğulma riski vs...) zevkle paylaşıp normal doğurursan çatlarsın diyenler!

Neyseki öyle veya böyle  doğurdun bitti mi? Hayır !!!


ikiz görmeye meraklı misafir akını başlar zaten iki bebekle ev harman yeri kendince bir düzen oturtmaya çalışırken bir de üstüne bebek ziyaretini kendini görev edinenlerle uğraşmak yeterince yorucudur anne için.

İkiz bebekler çoğunlukla tek bebeklere göre düşük doğum kilosu ve bazen de erken doğum tarihi nedeniyle oldukça hassas olduğundan özellikle ilk dönemlerinde bulaşıcı hastalık,enfeksiyon vs. gibi nedenlerle  ikiz annesi aslında bebeklerini yabancılarla temastan korumak ister.

Ama nedense yurdum insanı bebek doğar doğmaz ziyaret etmezse çok ayıp olduğunu düşündüğünden koşarak gelip bebek görmek ister hem de toplaşıp gelmek isterler ama kimse evdeki iki bebeği bu dönemde kollamaya çalışan acemi ikiz  annesinin  cinnetle cennet arası gidip geldiğini bir türlü anlayamaz!


Uzun süren evde koruma dönemi bittiğinde  bir de ikiz annesinin insan içine çıkışı vardır ki anlatılmaz yaşanır ;iki bebekle halka karıştığınız anda bütün gözlerin sizi izlediğine ve bunlar ikiz galiba dediklerine hatta parmakla gösterdiklerine şahit olursunuz. Başlangıçta çok tuhaf olsa da kısa bir süre sonra durumu benimseyen ikiz annesi artık bu sözleri ve gözleri farketmez hale gelir!

Bazılarıyla sadece tebessüm yeterli bir temas iken bazı kişilerin meraklarını da gidermek zorunda kalan mühim kişidir ikiz  annesi.
İşte şahsen  hiç tanımadığım insanlarla benim sürekli aynı soruların yeraldığı diyalogtan bir kesit;

Meraklı Kişi Sorar:Bunlar ikiz mi yoksa?
Cevap:Evet

Meraklı Kişi Sorar: ikiside kız  mı ?
Cevap:Evet

Meraklı kişi devam eder :Tüh keşke biri erkek olsaymış ,üçüncüyü doğurma derdin olmazdı !
Cevap:Ya sabır ,zaten öyle bir derdim yok ,sağlıklı iki evladım için her gün şükrediyorum!!!

Mama mı içiyorlar ,sütün yetmiyor mu,ikisine  bakmak zor mu,yardımcı olan var mı,annen yakında mı oturuyor ,kayınvalide nerede ,bunlar tüp mü normal mi,normalse ailede var mı,sezeryanla mı doğurdun niye normal doğuramadın mı şeklinde uzayan  zaman zaman değişiklik gösteren sorular da cabası ....

Özellikle "anne" olmuş kadınların ikiz annesine merakla sorular sorarken ya da kendi bildiğinin en doğru olduğunu zannedip tavsiyelerini sıralarken biraz empati yapabilmesini ,kendini bir an olsun karşısındaki annenin yerine koyabilmesini o kadar çok isterdim ki ....


Neden normal doğurup anne sütü yetenler kahraman anne iken diğerleri ömrünün sonuna kadar lanetlenir acaba ???

Normal ile  sezeryanla doğuranları ikiye ayıranlar keşke bilebilseler; doğum şekli farklı olsada annelik içgüdüleri tüm canlılar için aynıdır!

Ayrıca hangi anne bebeğini, anne sütü denen mucize besinden bilerek ve isteyerek  mahrum bırakabilir?
Doymayan bebeğe bu çağda  inek sütü  içinde bebe bisküvisi vermek yerine devam sütü kullanmak tabiki tercih nedenidir.Anneye sen doğurdun ama aslında evladına karşı gereken sorumluluğunu yerine tam olarak getiremedin der gibi devam sütü verilmesini eleştirmeyi son derece kötü niyetli ve fesatların işi olarak görüyorum!
Süt çeşitli sebeplerden ötürü yeterlidir veya yetersizdir ama asla ve asla bahse konu olan annenin beceriksizliği yada seçimi değildir!

Her doğurmuş canlının illaki yüreğine biraz şefkat ve  masumiyet hatta  hayata karşı pozitif bir bakış açısı eklenir diye düşüyorum ama bazılarında tam tersi oluyor nedense...

Buyrunuz;

ilkbahar gelmiş ve herkes gibi karlı günlerin ardından biz de güneşe hasret kalmışız iki bebekle evin içinde !
Defne ve Derin henüz 3-4 aylıktı sanırım bir cumartesi günü  pek çok bebekli aile gibi biz de temiz hava almaları için bağdat caddesinde yürüyüşe çıkmıştık .Mama saatleri gelince suadiye  Mado'da kendimize uygun bir köşe bulup  hemen sarıldık biberonlara!
Eşim ve ben koltukta yanyana oturuyoruz  kucağımızdaki  iki  bebekte gayet huzurlu şekilde mamalarını içiyorlar.
İşte tam bu esnada karşımıza dikilen ve burnundan soluyan iki bayan artık arkadaşlar  mı kardeşler mi bilemiyorum ama her ikisinin de yanında birer ufak erkek çocukları var.
Bize dönüp önce  bir hayretle baktılar sonrasında da birinin ağzından dökülen ilk cümle şu oldu;
"geçmiş olsun!"
"çok geçmiş olsun! "

Eşimle birbirimize baktık önce , herhalde bizim bile bilemediğimiz ama muhtemelen çok kötü olan birşey başımıza gelmiş olmaki  bu hiç tanımadığımız kadın bize geçmiş olsun dileklerini iletiyor yetmiyor başına bir de çok sıfatını koyuyor bir daha iletiyor !!!

Ama sakinliğimiz kendisini hayrete düşürmüş olmalı ki baktı biz tepki vermiyoruz aksine gülümsüyoruz (belki de ikiz bebeklerimiz olduğundan delirdiğimizi bile düşünmüştür) biz tek bebekle çıldırmak üzereyiz siz napıyorsunuz ,nasıl bunlarla başa çıkıyorsunuz diyerek aslında kendi kendine isyan etmeye başladı bir anda...


Bizim tek bebeğimiz olmadığından bilemiyorum ama o kadar kolay olmalı ki neden şikayet ediyorsunuz hiç anlayamadım,belki de size bakmak zor geliyordur" deyince şaşırdı  "doğru,haklısınız!" dediDışarıdan nasıl gözüküyor bilemiyorum ama zannedilenin aksine aslında  ikiz annesi olunca insan çok daha pratik ve hızlı yaşıyor.

Acınacak durumda değil yani her gördüğünüz ikiz annesi iki evladına da eşit ilgi gösterebilecek yetiye sahiptir.
Ben her yeni güne başladığımda ve evlatlarıma her baktığımda yine,yeniden şükrediyorum onları sağlıkla dünyaya getirebildiğim için ve en önemlisi onlara sahip olduğum için ...

İlk adımlarını,ilk hecelerini kaçırmak istemediğim için son bir yıldır aktif iş hayatından çekilip tüm hayatımı onlara göre düzenledim.
Çok zor olsa da bu duruma alışmak şikayet etmek bir yana onlar sayesinde kendimi adeta taçlanmış kraliçe arı gibi hissediyorum ve tüm sabrımı  onlar için cömertçe kullanmakta bir sakınca görmüyorum! 

Zorlukları fazla olduğu için mutlulukları da fazla olan bir hadise ikiz anneliği yani ne kadar yorulursan yorul hemen akabinde seni o kadar fazla mutluluk bekliyor demektir!

 
9 yorum:

 1. Hamile olduğumu öğrendiğimde inşallah ikiz olur dedim, olmadı.

  Yakın çevremde 2 arkadaşımın ikiz bebekleri var. Hepside erkek :) Bence 2 bebek tek bebeğe göre çok yorucu olsada ikiz annesi olmak çok özel bir durum. İkiz kardeş içinde öyle.
  Sağlıkla büyüsün kızların Duygu'cum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düşünsene sana odaklanmış dört tane boncuk göz yada boynuna iki yandan sarılmaya çalışan dört tane kol! gerçekten çok özel :))

   Arkadaşların adına sevindim bebekler erkekse şanslılar çünkü onlara kimse kız doğurma derdin var demez :))
   hoş bu devirde aralarında bir fark kalmadı ama olsun yurdum insanı erkek evlat sever!

   Sil
 2. Çok beğendim yazını, biraz da birikmişlerin dışa vurumu olmuş:)Eminim seni kocaman kocaman mutluluklar bekliyordur taçlanmış kraliçe arı:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 10.ayın içindeyiz birikmez mi?Çok birikti çok :))ama Allahtan dışavurumu sadece bu yazıyla oldu !

   Sil
 3. hepsine birebir katılıyorum çünkü çok net yazmışsın..ama şunu bil hepimiz aynı söylemlerle başlıyoruz serüvene maalesef..ANNELİK içgüdüseldir sezeryanlıda sonradan kazanılan bişey değil! yazının tamamına yorum çok ama,senin o tatlı pıtırcıkların tüm bunları unutturur,onlarla güne uyanmanın keyfini sür,sürelim:)) sevgilerr

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar,
  şu meraklı kişi muhabbetlerine bende bayılıyorum hem kızdırıolar hem güldürüolar..

  YanıtlaSil
 5. gerçekten aynı saçma sorular her daim oluyor olacak.çok haklısınız.pofudan selam getirdim.ikizlere selam yolluyorum sevgiler

  YanıtlaSil
 6. Bende bir kiz bir erkek ikiz annesiyim. Bizimkiler daha cok kucuk.Dogumdan bir ay sonra esimin isi nedeniyle Almanyaya yerlestik. Burada da ikiz bebek cok dikkat cekiyor, avrupa da cok rastlanmadigi icin. Burada da her goren cevirip soruyor ikiz mi diye, tek farki bakmak icin bile izin istemeleri ve sonrasinda eminim cok zordur deyip bol sans ve iyilik dilemelerl.
  Turkiye de gecirdigimiz bir ayda gercekten tarif ettiginiz gibi oldu. Bir gunde 18 kisi agirlama rekorumuz var. El insaf bu bebisler ikiz 2 saatte bir acikiyor, annenin gozlerinin alti mosmor demeden.Her gorende asiri bir ilgi ve degisik moral bozucu yorumlr. 24 saat minimum uykuyla yasayip azicik vakitte, hem emzirip, hem sagip hem mama vermeye calismak oyle zorki. Keske sadece sut verebilseydim diyor insan cunku mama vermek daha zor bir suru hazirlik isi var. Anne sutu vermek marifet degil aslinda. Hep sicak steril ve hazir. (varsa)
  Buradaki doktorumun dedigi gibi zaten mucizevi bir is yapiyorsunuz nasil oldugu hic onemli degil.
  Hele herkesin asiri sutu gelen bir tanidigi oluyor onu ballandira ballandira anlatmiyorlar mi
  Almanyada sadece doktor soruyor anne sutu aliyorlar mi diye, o da vitamin takviyesinin dozunu belirlemek icin.
  Tabi ben biraz sutumun az olmasinda kuvez ve dogum yaptigimiz hastaneyi de sucluyorum. ikiz gorunce dayadilar ilk gunden mamayi, benim tecrubesizligime geldi 3 saatte bir getiren hemsireye hayir yanimda kalacaklar demedim diyemedim. Hemde unlu bir ozel hastane burasi.
  Almanya da emzirmeniz icin o kadar tesvik ve yardim var ki, sut sagma makinasini bile recete ile yazdirabiliyorsunuz (ikiz annelerine)Bilincli ve isinin ehli hemsireler sizin sutunuz gelene kadar evde dahil her gun gelerek destek oluyorlar.
  Buna ragmen yinede ikiz olunca mama takviyesi yapiliyor ve normal kabul ediliyor.
  3 ayimiz doldu, az da olsa anne sutunu sagarak vermeye calisiyorum. Kizim emiyor ama yetmiyor, oglum hic emmiyor. Hemen hemen her gun bir posta agliyordum bebeklerime yetemedigim icin. Ama gecenlerde canima tak etti. Asil kahraman anne benim dedim, oldugu kadar ben elimden geleni yapiyorum.

  Neyse uzun yazdim, yazilarinizi cok begeniyorum. Bana yol gosteriyor, cogu zaman su serpiyor icime. Bende cok yogun bir is hayatini biraktim ve bebeklerimleyim 3 yasina gelene kadar .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzun yazman çok doğal ikiz olan evde kısa hikaye olmaz :)
   Herbir cümleni tebessümle okudum
   Bir ikiz annesi en iyi yine bir ikiz annesi anlar!
   mama vermek gerçekten anne sütü vermekten çok daha zahmetli bu konuda yürekten katılıyorum sana
   Asıl kahraman tabiki sensin bir de unutmaki sen kraliçe arısın :)))
   Sevgiler

   Sil

Special design for Defne ve Derin by GeCe