Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

10 Kasım 2012

Uyku Meleği,melek gibi uyusunlar diye ne öneriyor?

03 kasım cumartesi günü Anneysen.com evsahipliğinde Uyku Meleği  Seride Samurkaş Karaç tarafından verilen 0-6 Yaş Uyku Düzeni Bozuklukları Seminerine katıldım.


 
Çocukları farklı yaşlarda olmasına rağmen uyku derdinden muzdarip pek çok anne pür dikkat uyku meleğinin ,uyku kalitesi için anlattıklarını dinledik!
 
Yaklaşık 2,5s süren bu seminerde Uyku meleği ,öncelikle kaliteli uyku için tüm  yapılması gerekenleri uyku hijyeni başlığı altında özetledi.
 
Uyku dostu bir oda nasıl olmalı ?
 
1.RENKLER
Kesinlikle dikkat çeken yani uyarıcı renk ve desenlerden kaçınmalı ve daha yumuşak tonlar tercih edilmeli
 
2.IŞIK
Parlak renkler ve  çok aydınlık ortamlarda bebek için uyarıcı olduğundan uykuya dalmasını güçleştiriyor bu sebeple ışık ayarı iyi yapılmalı ve sadece gece olduğunda oda karanlık olmalı!
 
3.SES
Bebeğin ilk 6aylık döneminde uykuya geçisişini kolaylaştıran, anne karnındaki ortamı hatırlatan seslere beyaz ses adı veriliyormuş  bu nedir derseniz aslında bu beyaz sesler halihazırda pek çok ailenin zaten bildiği sesler ;elektrik süpürgesi ,saç kurutma makinası,aspiratör  vb gibi...
Ancak 6aylık dönemden sonra beyaz seslerin alışkanlık yapmaması için yavaş yavaş bırakılması gerekiyor!
 
 
4.SICAKLIK
Bebeğin uyuduğu odanın sıcaklığı da en fazla 22 derece olacak şekilde ayarlanmalı ve
gerektiğinden fazla giydirilmemeli
 
5.YATAK ve ÇEVRE DÜZENLEMESİ
Uyku meleği bu başlıktan bahsederken" kimler dönence almadı? " diye sorarak başladı.Neredeyse 50annenin yarısından fazlası almadığını söyleyince aslında ne kadar doğru olduğunu şu şekilde anlattı;dönence vb gibi hareket eden renkli oyuncaklar bebeğin bedenini dinlendiren ancak beyine yeterince dinlendin uyumama gerek yok sinyali gönderen ve aslında uykusunu sabote eden gereçler olduğundan kesinlikle kullanılmamalı!

Eskiden kullanılan pamuk yataklar yerine kesinlikle sert olanların tercih edilmesini çünkü yumuşak yatağın içine kafası gömülen bebek,kafasını çevirip kendini kurtaramadığından malesef istenmeyen sonuçlara yolaçıyor!
Uyku ritüeli nedir?

Bebeklerin 2yaşına kadar neden/sonuç ilişkisi kuramadığından bebeğe uyku saatinin geldiğini hatırlatan belli bir ritüeli olması örneğin banyo yapması ,ona kitap okunması ya da 20dak sakin bir oyun oynanması da yine ona uykuyu hatırlatan bir etken olabilir.
Böylece her gün aynı saatte yaptığı bu hareketlerle farkında olmadan uykuya hazırlanabilir.

Uyku Meleği kucakta ya da ayakta sallamak ,memede emzirerek uyutmak ya da arabada uyutmak kimi zaman kolay çözümmüş gibi gözüksede aslında  yatağında uyutmaya alıştırmak uzun sürede çok daha kolaylık sağladığını ısrarla vurguladı.

Gündüz uykusunun 16.30u geçmesi halinde gece uykusuna kötü etki edeceğini ve bebeklerin en geç akşam 18.00-20.00 arası yatmış olması gerektiğini pek çok kez tekrarladı.Ayrıca bebekler akşam ne kadar erken yatarsa yatsın sabah kalkış saatlerin çok fazla değişmediğini de söylüyor.

18aya kadar gündüzleri 2uyku uyuyan bebeklerin ,18aya gelindiğinde tek uykuya düştüğünü ama mutlaka 4yaşına kadar gündüz uykusu uyumaları gerektiğini belirtti.

Uyku Meleği tüm bunları anlattığında aslında hepimizin bildiği detaylar olduğundan hepimiz asıl şoku doğru bildiğimiz yanlışlar kısmında yaşadık diyebilirim!
En azından kendi adıma bu böyle!Nedeni ise;
Yorgunluk seviyesinin değişimi uykuyu nasıl etkiler sorusunun cevabında gizli!

Günü çok oynayarak ya da hırpalanarak geçirmiş bir bebeğin  yorulduğu için gece çok daha rahat uyuyacağını zannedenler eminim  oldukça fazladır !Ama malesef yorgunluk uykuya geçiş sürecini tam tersine zorlaştıran ve uyku kalitesini düşüren bir etkenmiş!

Ayrıca Kortizol adı verilen bir hormonu ve sebep olduklarını da yine bu seminerde öğrendim.
Aşırı yorgunluk sonucu böbrek üstü bezlerinin salgıladığı Kortizol , bir stres hormonudur ve kortizol hormonu yükselmiş bir bebeğin tek ilacı yorgun bedeninin dinlendirilmesidir!

Ayrıca bebeğin uykusu geldiğinde kendisinin çeşitli hareketlerle sinyal verdiğini ama malesef annelerin halen yemek yedirmeye çalıştığını söyleyince herkes gibi ben de irkildim!
Çünkü uykusu kaçtığında yetişkinler gibi saate bakıp artık yatması gerektiğini düşünemediğinden  aslında yiyeceği bir tabak yerine o esnada uyuması çok daha faydalıymış!
Hatta salonda sessizce özeleştiri yapan annelerin yüz ifadelerinden anlamış olmalı ki;
"sizin yanlış yaptığınızı düşünmüyorum çünkü insan bilmediği bir şeyi
yanlış yapamaz ama bugün burda siz doğrusunu öğrendiniz" diyerek hepimize moral verdi.

Uyku Eğitimi için doğru zaman hangi dönemdir?

Alışkanlıklar değiştirilebilen ve öğretilebilen bir davranış biçimidir derken uyku meleği aslında anneleri de işaret ediyor.Kendi başına uyuması için gerekli eğitimin 6.aydan itibaren verilmesi mümkünmüş sadece  "SÜREKLİLİK ve TUTARLILIK" bu eğitimin en temel kuralı olduğundan,eğitime başlama zamanı konusunda annenin hazır olması ve kararlı tavrı çok önemli!

Eğitim için uygun zamanı kendisi şöyle belirtti;
6-12.ay arası***       EN İDEAL DÖNEMDİR
9-12.ay arası             ayrılık endişesi başlar
12.aydan sonra         yürümeye başlar
18.aydan sonra         aklı erip konuşmaya başlar
24.aydan sonra         yataktan kendi kalkıp istediği yerde yatmaya başlar ve bunlarla eğitim biraz daha zorlaşabilir!


"6.aylık herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan bebeğin 11s kesintisiz uyuyabileceğini ve yaklaşık 13s beslenmeden uykusuna devam edebilir"

İşte bu cümle tüm kilitleri açan anahtar niteliğinde çünkü benim kızlarımda dahil neredeyse tüm bebekler gece beslenmesine alışkın ve her gece devam eden  bu rutin aslında hayati bir gereksinimden çok tamamen alışkanlık!

Bir de meme emerek uyumaya alışkın bebekler var ki;bu dertten şikayet eden oldukça fazla anne vardı ve uyku meleğinin çözüm önerisi zor olsa da çok net ;kademeli olarak bundan vazgeçirilmediği takdirde acıkmasa bile sadece alışkanlık nedeniyle uyanmaya devam edebilir ve kesintisiz uyku hayal olur!

Ağlatmadan öğretmek mümkün mü?

Uyku Meleği ,
Ağlatarak öğretmenin bebek ile anne arasındaki güven duygusunu zedeleyeceği düşündüğü için kendisine ve bizim toplumumuza daha uygun olan Kim West'in teorilerini örnek alarak danışanlarına tavsiyelerde bulunduğunu tekrar tekrar vurguladı.

Annelerin çok büyük bir kısmı ben de dahil ,bebeğinin ağlayarak bu eğitimi almasını istemediğinden  özellikle bu uyku eğitimi serüveni için doğru zamanın her bebeğe göre değiştiğini çünkü kesinlikle "anne hazır olduğu"zaman bu girişimde bulunmak gerektiğini söyledi.


Bu seminerde ben kendi adıma çok faydalı olacağına inandığım bilgiler edindim.İkiz bebeklerin uyku ritüelinde tek farklı nokta her ikisinin de aynı anda uyutmalarını sağlamak onun dışındaki her sorun ve çözüm aynı...

6 yorum:

 1. hımmmmm ilgili arkadaşlara bildireyim bunları.
  :)

  YanıtlaSil
 2. MERHABA BLOĞUM ILGINI ÇEKEBILIR DIE DÜŞÜNÜYORUM TAKIBINDEYIM BENDE BEKLERIM:)

  YanıtlaSil
 3. Merhaba, blogunuzu izlemeye aldım. Blogger annelerden geliyorum. Bana da bekliyorum :) Sevgiler.

  YanıtlaSil
 4. Bloğunuzu yeni inceliyorum, çok faydalı konu başlıkları var, daldım gittim:) Sevgiler.
  minikmucizemmm.blogspot.com

  YanıtlaSil
 5. ne güzel bir gündü... ve siz de ne kadar da güzel bir özet çıkarmışsınız ancak bu kadar olur yani, tebrikler... ve izninizle toplu fotoğrafı ben de almak isterim... teşekkürler, sevgiler... zehra

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sakıncası yok tabiki kullanabilirsiniz :)
   sevgiler

   Sil

Special design for Defne ve Derin by GeCe