Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 Aralık 2012

İkiz Anneleri Anlatıyor-2 Burçak Bodur

 
İkizlere hamile kaldığını öğrenip acaba başkaları ne hissetmiştir ya da ne yaşamıştır diye düşünen"şanslı" anne adayları için İkiz gebeliği ile ilgili doğum hikayeleri devam ediyor. İkizlerinin yanında bir de 4yaşında oğlu olan tecrübeli arkadaşım Burçak Bodur anlatıyor.

Merak edenler için İşte Efe Arhan'ın kardeşleri Uras ve Beril'in doğum hikayesi ... 
 
 
1- İkiz bebek beklediğini ilk duyduğunda neler hissettin?İki bebeği hem fiziksel hem de psikolojik olarak taşımak ve doğurmak oldukça zor peki senin için bu dönem nasıl geçti? Neler yaşadın?


Burçak- Bu benim ikinci doğumum, ilk gebeliğimi de gayet rahat bir şekilde 38.hafta sonuna kadar yasamış ama bebek kilolu beklendiği için planlı sezeryanla dünyaya getirmiştim.

Oğluma kardeş istemeye başladığımızda aklımızdan hiç "ya ikiz olursa?" sorusu geçmemişti. Zira gebeliğimin başında doktorumdan duyduğumuz "burda size bir sürpriz var" sözlerini ömrüm boyunca unutmam mümkün değil!


ilk anın şokunu ,eşimin gözlerindeki parlamayı gördüğümde hemen atlattım, ardından da bebekleri koruyabilmek için gerekli tedbirler ve ilaçlarla ilgili doktorumla konuşma derken asıl adaptasyon sürecimiz başladı.

Yavaş hareketler, ağır kaldırmama gibi tanıdık tedbirlerin yanında bir de 3 yaşındaki küçücük oğlumun bakımını nasıl yapacağım gibi bir sürü soru kafamda dolanıp duruyordu. Bu dönemde yardımıma tabiki önce eşim koştu, onun desteği olmasaydı nasıl bir gebelik yaşardım tahmin bile edemiyorum.

Ancak ilk anda yaşadığımız "artık üç cocuğumuz var" şaşkınlığımız halen sürüyor,halen büyük oğlumu oyun oynarken şaşkın bakışlarla izleyen ikizlerimi gördükçe ilk günkü heyecanı ve beraberinde gururu yaşıyorum,adeta mutluluğum içimden taşıyor!


İkiz gebeliğin, tekil gebelikten çok önemli farkları var. Bence en önemlisi 6 aylık karnımın, önceki gebeliğimin 9 aylık boyutlarına ulaşmış olmasıydı. İlk gebeliğimin son haftasında bile giydiğim elbiseleri 6. aydan sonra giyemedim!

Son haftalarımda yaşadığım ciddi soğuk algınlığını da saymazsam oldukça sorunsuz bir gebelik yaşadım diyebilirim!


2- İkizlere gebelik sürecinde herhangi bir erken doğum tehlikesi yaşadın mı?

Burçak-Erken doğum tehlikesi hiç yaşamadım.


3- Sence "ikiz annesi" olmanın, anne olmaktan farkı nedir?

Burçak-Anne olmanın tek çocuk annesi yada iki/üc cocuk annesi olmakla değiştiğine inanmıyorum.


Ama "bebek/çocuk bakımı" açısından sorarsanız , tek bebeğin bakımını da yaşamış bir anne olarak hiçbir alakası olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Çok daha yorucu ve zor..Ama daha zevkli olduğunu da söylemeden geçemem!

İki (benim durumumda üç ) çocuğun devamlı yediklerinin içtiklerinin ve uykularının takibi , bunun yanında bir birey olarak özel ve sosyal hayatını da korumaya çalışmak bir kadının bedenine ilk günlerde oldukça ağır gelen şeyler. Ancak zamanla içgüdüsel olarak daha güçlenerek bu tempoya ayak uydurmaya ve hatta önüne geçmeye başlıyorsun.

4- Bebeklerin bakımı her anlamda zor olsa da ikizlerin sayesinde kimi zaman kendini diğer annelerden daha farklı ve özel hissettiğin oluyor mu?

Burçak-Bunu hamile kaldığımdan beri hissediyorum. Aynı anda iki bebeğe birden sahip olmak çok büyük bir şans..


Çocuklarıma her baktığımda hiç yanlız kalmayacaklarını düşündükçe tarif edilemeyecek kadar mutlu oluyorum. Ben tek çocuk olduğum için kendi çocuğumun tek kalmasını hiç istemedim..


5- Ailende bebeklerin bakımına yardımcı olan kimse var mı? Her ikisine de anne sevgisini eşit oranda hissettirebilmek için nasıl bir yöntemin var ?

Burçak-Doğumdan itibaren annem bizimle kalmaya başladı. O da eşim gibi sabah işe gidip akşam döndükten sonra da sanki hiç yorgun değilmiş gibi bütün gece bebeklerin bakımına yardım etti. Ev işleri için de ilk 4 aylık dönemde her gün gelen bir yardımcım vardı, o işi bıraktıktan sonra annem işi bırakıp devamlı yanımda kalmaya başladı. Açıkçası annem olmasaydı bebeklere nasıl bakardım, büyük oğlumla nasıl ilgilenirdim hiç bir fikrim yok!Ona çok şey borçluyum!


Bizim durumumuzda; büyük oğlumun psikolojisinin kötü etkilenmemesi herşeyden daha önemliydi. Bebeklerim ilk doğduklarında beslenme dışındaki ihtiyaçlarını evdeki diğer kişilere yaptırmaya dikkat edip zamanımı büyük oğlumla geçirmeye çalıştım. Oğlumun kardeşlerinin varlığına alışmaya başlaması ile beraber bu kez de ortamı normal hale getirmeye çalıştım,Ona halen anlatmaya çalıştığım ; 'bu evin "bizim" evimiz olduğu ve beşimizin de her konuda aynı hakka sahip olduğudur'şeklinde.


Okuduğum tüm kaynaklarda özellikle ikiz bebeklerin dış dünyayı algılamaya başladıklarından itibaren "ayrı" birer birey olduklarını da anlamaları için anne ve babanın onlarla özel zaman geçirmeleri gerektiği yazıyordu. Bu nedenle ben bebeklerimi en başından beri birbirinden ayrılmış bir elmanın iki yarısı gibi değil de , sırayla dünyaya gelmeleri gerekirken aynı anda gelmeye karar vermiş bebekler gibi görüyorum. Devamlı onlarla konuşmaya, ayrı ayrı ve birlikte zaman geçirmeye, sevmeye ve abileri ve babalarının da olduğu ortamlarda bulundurmaya gayret ediyorum.


6- Maddi ve manevi olarak tüm zorluklarına rağmen kendi yaşamına nasıl devam ediyorsun? Çalışıyor musun? Sosyal yaşantının neresindesin? Yoksa hala duş almak ve kahve içmek senin için bir lüks mü?

Burçak-Çalışmıyorum, bebeklerim anaokulu çağına gelene kadar da düşünmüyorum.

Bebeklerim 7,5 aylık oldular. Artık gün içinde hangi saatlerde uyuduklarını yada ne zaman acıktıklarını bildiğim için ev hayatım kolaylaştı. Onlar uykudayken özellikle kendime vakit ayırmaya dikkat ediyorum. Doğumdan önceki dönemlere nazaran çok dışarı çıkamasam da internet sayesinde devamlı kendimi sosyal hayatın içinde tutmaya çalışıyorum.

7- İkizlerle yaşama tam olarak alıştın mı?Onlarla gezmeye, seyahate ,kısacası yeni hayatınıza yeterince adapte olabildin mi?

Burçak- Artık, evet.. İlk aylarımızı "kaçta beslenmişlerdi, kaçta uyanmışlardı "vb sorularla geçirirken ne evde ne de bebeklerde bir düzen kurabilmek pek mümkün olmadı. Fakat 3 aylık olduktan sonra artık yavaş yavaş dışarıya çıkmaya, ev gezmelerine başladık. Büyük oğlumdan tecrübe ettiğim kadarıyla bebeklerim 2.5 / 3 yaşlarına gelene kadar zor bir dönem yaşayacak olsam da bakımla ilgili ihtiyacları azalacak hatta bazıları kesilecek ve hayat gitgide kolaylaşacak.


8- Sence ikiz anneleri acınacak durumda mı yoksa pratik ve hızlı yaşamlarıyla alkışlanacak konumda mıdır?

Burçak-Aslında yanıtı sorunun içinde saklı :)

Bence ikiz annelerinin, hayatlarını daha kolay, eğlenceli ve aktif geçirebilmeleri için pratik ve hızlı olmaları gerekir. Aksi taktirde çocuklarına, eşlerine en başta da kendilerine yetmeleri pek mümkün değil gibi geliyor bana.9- İkiz bebek annesinin daima pozitif olması zordur ancak tüm zahmetlerine rağmen yine de hayata mutlu bakmayı başarabiliyor musun?

Burçak-Enerjimin düşüp yüzümün gülmediği zamanlar olmuyor değil, fakat çocuklarımın bana her gülüşünde, bebeklerimin abilerine olan ilgisini ve onu gördükleri anda attıkları kahkahaları gördükçe sıfırlanıp adeta yenileniyorum.


10- "Tek çocuk, hiç çocuk" cümlesi senin için ne ifade ediyor?

Burçak-Altına imzamı atarım...


0 yorum:

Yorum Gönder

Special design for Defne ve Derin by GeCe