Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

10 Aralık 2012

İkiz Anneleri Anlatıyor -3 Özlem Esoy

İkizlere hamile kaldığını öğrenip acaba başkaları ne hissetmiştir ya da ne yaşamıştır diye düşünen"şanslı" anne adayları için İkiz gebeliği ile ilgili doğum hikayeleri devam ediyor.Benim gibi iki kız annesi olan arkadaşım Özlem Ersoy anlatıyor.
               
             Merak edenler için İşte Zeynep Ela ve Elif Nil' in doğum hikayesi ...


 

    1-      İkiz bebek beklediğini ilk duyduğunda neler hissettin?İki bebeği hem fiziksel hem de psikolojik olarak taşımak ve doğurmak oldukça zor peki senin için  bu dönem nasıl geçti? Neler yaşadın?

Özlem-Ben ,bazı hormonal sorunlarım nedeniyle mikroenjeksiyon yöntemiyle ikizlerimi kucağıma aldım. İki embriyo transfer edildiği için çoğul gebelik  tahmin edilen bir ihtimaldi benim için. Ancak transfer yapıldıktan sonraki dönem ,test sonucunu alana kadar çok zor geçti  .
İlk yapılan testte değerlerim düşük çıktığı için doktor emin olamayıp iki gün sonra testin tekrar edilmesini istediğinde hayal kırıklığı yaşadım ancak  iki gün sonra hayal kırıklığım büyük bir sevince dönüştü.Hamile olmadığımı düşünürken ikiz bebek sahibi olacağımı öğrenmem muhteşem bir duyguydu.Kelimelerle anlatabileceğim ve  buraya sığdırabileceğim bisey değil bu çünkü tahmininizden çok daha fazlası.


2- İkizlere gebelik sürecinde herhangi bir erken doğum tehlikesi yaşadın mı?
 
Özlem -İlk üç ay dışında  rahat bir hamilelik yaşadığım için açıkçası erken doğum hiç düşünmek istemediğim bir durumdu.Son dönemde vücudum şişmeye başladıkça endişelensem  de  doktorum  gayet iyi olduğumu söyledikçe rahat bir nefes alıyordum.
32. haftada gelen bir sancıyla her ne kadar  korksamda  37,5 haftaya kadar kızlarımla birlikte dayandık!
3-Sence ikiz annesi olmanın, Anne olmaktan farkı nedir?
 
Özlem -Ben ikiz annesi olduğum için kendimi seçilmiş ve özel hissediyorum.Bu belki kendimi biraz şımartmamla alakalı da olsa aynı anda yaşıt iki çocuğa bakmak gerçek bir sabır işi.İkiz anneliğinin yükü , dışardan görenlerin söylediği gibi tek bebek bakımının iki katı değil sadece ama bunun ne demek olduğunu yine  ancak bir diğer ikiz annesi anlayabilir.Aynı anda kendi canından iki can sevmek herkese nasip olmaz.Her ne kadar zor olsa da aynı zamanda bir o kadar güzel ve eşsiz bir duygu bu !

4-Bebeklerin bakımı her anlamda zor olsa da ikizlerin sayesinde kimi zaman kendini diğer annelerden daha farklı ve özel hissettiğin oluyor mu?
 
Özlem -İkiz çocuk bakmak gerçekten sabır ve büyük özveri gerektiriyor. Bir de  çocuk sahibi olmadan önce aktif bir sosyal yaşantıya sahip annelerin çok daha büyük fedakarlıkta bulunması gerekiyor.Ben doğumdan sonra bir daha hiç dışarı çıkamayacağımı düşünüyordum ama şimdi en yakın arkadaşlarım ,kızlarım.Herşeyi onlarla yapmaktan büyük keyif alıyorum özellikle  onları başbaşa bırakıp uzaktan izlemek gibisi yok gercekten.


5- Ailende bebeklerin bakımına yardımcı olan kimse var mı? Her ikisine de anne sevgisini eşit oranda hissettirebilmek için nasıl bir yöntemin var ?
Özlem -Kızlarıma annem ve  yardımcımızla birlikte bakıyoruz.Kızlarımdan biri ilk 6 ay anne sütü aldı ve bıraktı diğeri ise neredeyse 11 aylık oldular ve halen anne sütü almaya devam ediyor.Anne sütü alan kızım bana daha düşkün adeta süt yüzünden  bağımlı gibi.Diğeri ise biraz daha kendi halinde.İkisine karşı her şekilde ve koşulda eşit olmaya özen gösteriyorum ama özel bir taktiğim yok açıkçası bunun için,zaten ikizlerle hayat planlı yaşanmıyor :))
 
6-      Maddi ve manevi olarak tüm zorluklarına rağmen kendi yaşamına nasıl devam ediyorsun? Çalışıyor musun? Sosyal yaşantının neresindesin? Yoksa hala duş almak ve kahve içmek  senin için bir lüks mü?


Özlem -Bebek sahibi olmak zaten maddi manevi  insanı zorlayan bir hadise hele bir de  ikiz bebek sahibi olunca çok daha zor.Maması,bezi,mendili,biberonu,giyimi  vs. eksikleri hiç bitmiyor.Çok şükür ki evladı veren Allah aynı zamanda üstesinden gelebilme gücünü de  veriyor.Aslında ben, kızlarıma annemle birlikte baktığım için çok şanslıyım.Sözetmişken  canım anneme de teşekkür etmeden geçemem  tam  11 aydır bizimle bıkmadan usanmadan yaşadığı için …İnsanın annesinin yanında olması kadar güven veren bir şey olamaz! Bazen annem sayesınde eşimle akşamları dışarı çıkıp başbaşa  vakit geçirebiliyorum  ve sadece  bu yüzden bile  kendimi şanslı hissediyorum.

7-      İkizlerle yaşama tam olarak alıştın mı? Onlarla gezmeye, seyahate ,kısacası yeni hayatınıza yeterince adapte olabildin mi?
 
Özlem -Kızlarımla yaşamaya çok ama çok alıştım.Bazen ben  evdeki işlerimi rahat yapayım diye annem yardımcımızla birlikte  kızları alıp dışarı çıkıyor ama onlar evden çıktığı an, evde büyük bir boşluk  hissediyorum.Aslında kızlarım doğmadan önceki  4,5 yıl boyunca ben bu evde hep yalnızdım ama onların varlığına o kadar alıştım ki kızlarım olmadan bir hayat düşünemiyorum şimdi.Akşam uyku saatleri dışında günün her saatinde , her yere onlarla gidip geliyorum.Kimi zaman çok yorucu olsa da birlikte dışarı çıkmaktan çok keyif alıyorum üstelik durum böyle olunca acaba ne yapıyorlar diye aklım da evde kalmıyor
 
8- Sence ikiz anneleri acınacak durumda mı yoksa  pratik ve hızlı yaşamlarıyla alkışlanacak konumda mıdır?
 
Özlem -Dışardan her gören bana acıyarak baksa da hep güç kuvvet dilese de insan içinde bulunduğu  tempoda yaşamaya alışıyor.
Evet!  Çok yoruluyorum evet uykusuzum ama buna alıştım.Üstelik hayatı herkesten daha hızlı yaşadığım için kendimi daha dinç hissediyorum. Ayrıca artık pratik olan herşeye kabul diyerek hayatımı kolaylaştırmaya bakıyorum  :))
9-  İkiz bebek annesinin daima pozitif olması zordur ancak tüm zahmetlerine rağmen yine de hayata mutlu bakmayı başarabiliyor musun?
Kızlarımdan sonra hayata çok daha pozitif bakıyorum aslında.Onların varlığı yeter üstüne bir de gülücükleri ,öpücükleri eklenince değmeyin keyfime.Kızlarımdan çok şey öğrendim üstelik  artık herkese karşı daha sabırlı ve daha vicdanlıyım.

10-  "Tek çocuk, hiç çocuk" cümlesi senin için ne ifade ediyor?

Özlem -Biz iki kardeşiz ve kardeşim adeta benim canımın bir parçası diyebilirim.Kalabalık aileler çok hoşuma gidiyor o yüzden daha fazla kardeşim olmasını isterdim hatta .
Kızlarım  Ela ve Nil henüz 11 aylık olmalarına rağmen birbirlerinin farkındalar ve bence şimdiden kardeşliğin ne olduğunu birbirlerine hissettiriyorlar .Gelecekte ne kadar şanslı olduklarını daha iyi anlayacaklar.Bu yüzden tek çocuk olayına karşıyım ben.Herkesin bu hayatta düşünmeden sırtını yaslabileceği en az bir kardeşi olmalı bence..

 

0 yorum:

Yorum Gönder

Special design for Defne ve Derin by GeCe