Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

25 Şubat 2013

Oto Koltuğumuz Römer Trifix

Bebekleri ilk doğdukları dönemden itibaren hem bebek arabasının üstünde hem de otomobilde taşımak için son derece ideal bir icat olan anakucağı ilerleyen dönemde bebeğin büyümesiyle birlikte malesef kolay taşınamaz hale geliyor!
Aslında anakucakları için 13kg ya kadar kullanılabilir ibaresi yeralmasına rağmen özellikle 6.aydan sonra kilo artışı nedeniyle elde taşımak oldukça zorlaşıyor .

Bizim kızlarımızın boyu uzayıp,kilosu arttıkça anakucağı resmen çocukları mengene gibi sıkıştırmaya başlamıştı ancak doktorumuz 9kiloyu geçseler bile 9.ayı doldurmadan omurga yapısının bozulması ihtimali sebebiyle bize beklememizi tavsiye etti.

Römer almaya kesinlikle arkadaş tavsiyeleri ile karar vermiştik daha öncesinde ancak model konusu malesef tam net değildi.Çünkü hem farklı tipte çok fazla model oluşu hem de ürünü almak istediğiniz anda stokta iki adet bulmak çok kolay olmadığından dersi iyi çalışmak gerekiyordu.

Hafızamın bana her trafik kazası gördüğüm anda tekrar tekrar hatırlattığı ,kazaların sebebi her ne olursa olsun sonucunda insan hayatında bıraktığı kötü izler malesef ...
Yıllar önce gencecik kuzenimi trafik kazasında kaybettim 2,5sene önce ise teyzem yatağa mahkum oldu üstelik her ikisi de emniyet kemeri takmalarına rağmen. 

Daha önce  isofix ile araca takılan otokoltuklarının kaza esnasında otomobilin diğer koltuklarından farksız olduğunu okumuştum.Biraz da bunun etkisinde biraz da kazaların etkisinde kalarak kesinlikle isofix bağlantısı olmalı kararını verdim.


Kesinlikle Isofix bulunsun ve 9-18kg aralığında olsun diyerek seçenek sayısını azaltıp son olarak Safefix plus ve Trifix arasında seçim yapma aşamasına geldiğimizde aşağıda resimlerini koyduğum özellikler beni daha bir tatmin etti ve tercihimi Trifix den yana kullandım.

ISOFIX özelliğine ilaveten arka koltuğun ardından üçüncü bir güvenlik noktası olarak eklenen germe sistemi olan Top Tether ile ISOFIX + adını taşıyor

Darbe emici süngerlerin kalitesi,dış yan kısımlarda kullanılan malzemeyi mutlaka inceleyin demişti daha önce alan arkadaşlarım.Kılıfları kaldırıp siz de inceleyin derim koltuklar dışardan bakınca  aynı gibi gözüksede yine de aralarında farklar var .
Montajını satın aldığım  Joker Kızıltoprak mağazası personeli yaptı,çok kısa sürdüğünü ve kolay olduğunu söylemek pek mümkün değil açıkçası çünkü arka kısımdaki 3.bağlantıyı düzgün yapmak oldukça vakit alıyor.


İlk otokoltuğuna geçtiğimiz dönemde çekmiştim bu resmi ekim 2012 de , aylar oldu şimdi koyabiliyorum bloga!
Görüldüğü üzere 3kişilik arka koltuk tamamen kendilerine tahsis edilerek 2kişilik oldu.


Kesinlikle koltuğun içhacmi çok geniş ve uzun yıllar kullanmaya uygun ancak bu aynı zamanda dış çevresinin de geniş olduğu anlamına geliyor ki ;aracın arka koltuğunda ikisinin arasına birisinin daha oturması neredeyse imkansız gibi.

Tüm özellikleri gerçekten başarılı ancak yazıldığı gibi tek çekişle ayarlanabilen bir emniyet kemeri yok malesef !Aksine oldukça zor ayarlanıyor,üstelik bunu aynı şekilde onaylayan  bir arkadaşım daha var . Isofix kancalarının tam oturup oturmadığından emin olmak için yeşil ve kırmızı şekilde görünen küçük bir düğme mevcut ön kısımda hemen yanında ise otokoltuğunu sökmek ,çıkarıp ayrı bir araca vs takmak istediğinizde bunu  kolaylıkla yapabilmeniz için bir düğme var ki ;şimdiye kadar hiç denemedim!


bagajdaki arka kanca
isofix kancalarının öndeki düğmesi

Çok fazla renk ve aksesuar seçeneği mevcut ama stoklarda hemen hepsini bulmak mümkün değil  "Sophie" isimli bej renginde seçtim ben her ikisini de henüz kılıf almadım ancak yaz döneminde sanırım havlu kılıf olmadan hiçbir koltuğu kullanmak mümkün değil!

7 yorum:

 1. Çok hoşlar kızlar maşallah, arabanın arkası işgal olmuş durumda :) Allah sağlıklı uzun ömürler versin , bir kız bir erkek ikizlerin kız olanıyım bende:)) ikizler ekstra ilgimi çekiyor bu yüzden, sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel bir ikiz annesiyle daha tanışmış oldum :)
   arabanın arkası hakikaten bitti ama onlar başımızın tacı diyerek 3kişilik yere kurulmalarına tabiki ses etmiyoruz
   sevgiler

   Sil
  2. İkiZ çocuklarım yok ben kendim bizzat bir kız bir erkek ikiz kardeşin kız olanıyım:)) kimine göre ikiz çocuğum olma ihtimali yüksek kimine göre değil:)) ilkinde kurtardık hayırlısı ikinciye artık:)) sevgiler

   Sil
 2. çok rahat ve kullanışlı görünüyor.. iyi günlerde kullansınlar. bizimde araç koltuğuna ihtiyacımız vardı fikir almış oldum.. teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. açıkçası iç hacmi geniş olduğundan fazlasıyla rahatlar!
   çok geç yazmış olmama rağmen fikir verebildiyse ne mutlu bana!
   sevgiler

   Sil
 3. en iyi koltuk,söz söylenmez ,sanki taht :)nasılda kurulmuşlar ikizler maşallah

  YanıtlaSil
 4. bizimki de chıcco ,çok rahat ve kullanıslı:)

  YanıtlaSil

Special design for Defne ve Derin by GeCe