Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

4 Mart 2013

İkiz bebekleri nasıl giydirmeli?

İki bebek ,herşeyden iki adet evet ama peki ya kıyafetleri aynı mı olmalı yoksa  farklı mı ?

Tabiki bu soru şayet ikizler aynı cinsiyette ise anlam teşkil ediyor .Bazı araştırmalara göre özellikle aynı (tek) yumurta ikizlerini bir örnek giydirmek , zaten birbirlerine tıpatıp benzedikleri için kişilik gelişimi için oldukça zararlı çünkü sürekli ayna karşısındaymış gibi algılayarak bir süre sonra kendini ikizinden ayırt edemez hale gelebiliyormuş!





Ben ,doğum öncesi alışverişimde aman haksızlık olmasın içgüdüsüne kapılmıştım eğer beğendiğim üründen iki adet yoksa kesinlikle almamayı tercih ediyordum.Bu içgüdüsel davranış bana doğumdan sonra daha farklı bir kolaylık sağladı ;şunu giydirelim dediğimde hep çifti olduğundan diğerine ne giydirmeliyim derdi hiç olmadı!Ortama göre kalınlığı ,rengi ,şekli vs herneyse karar verdiğim zaten diğerine de aynısı giydirileceğinden ben şahsen bu şekilde daha rahat ettim ve dışarı çıkma aşamalarında hep daha hızlı hareket ettiğimi düşünüyorum.

Üstelik benim kızlarım ayrı yumurta ikizi olduğundan birbirlerine tıpatıp değil farklı zamanlarda doğmuş iki kız kardeş kadar benziyorlar!
Resime bakıp çok benziyorlar diye düşünebilirsiniz bize göre çok farklı olmalarına rağmen halen ikisini birbirinden ayırt edemeyen akrabalarımız bile yok değil!

Ancak zaman ilerledikçe aynı modelin farklı renkleri şeklinde de alıp giydirmeye başladım!Üstelik herbirinin giydiği kıyafeti tümüyle uyumlu olsun istediğimden ben hep pembe-beyaz -ekru tonlarında giydirmeyi tercih ettim.
Şimdilerde biraz daha renkli kıyafetler seçmeye başladım çocukken giysinler zaten büyüyünce kadınlık psikolojisi ile siyahlara kahvelere daha sevecen yaklaşırlar diyerek :)


Bu soru halen her anneye göre farklı cevaplar barındırıyor elbette ama kısa bir süre önce bloga bununla ilgili bir anket koymuştum ,bu konuda ziyaret edenlerin de fikrini merak ederek;
İkiz bebeklerin bir örnek giydirilmesi karakterlerini etkiler mi?
İşte sonuçlar;

toplam 64 oy

28 kişiye göre evet! kesinlikle etkiler.
36 kişiye göre ise hayır! alakası yok.

Peki ya sizce hangisi?

 

11 yorum:

 1. Bu soruya bir 6 ay sonra cevap versem:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. seninkiler farklı cinsiyet ama sen Mira'dan ötürü 3lü renk kombinasyonu yapmak zorunda olduğundan işin daha zor özgecim :))

   Sil
 2. Allahıım ne tatlı bunlar böyle maaşaallahh ya çok güzeller :) Bu konu hakkında pek bilgi sahibi değilim ahkam kesmek bana düşmez ancak bir tv programında psikolog birbirinden bağımsız karakterleri oluşması açısından aynı giydirmemeyi önermişti. Tabi çocukların birbirini kıskanma durumları da söz konusu. Yaşları biraz büyüdükçe seçimlerini kendileri yapmak isteyecekler nasıl olsa, o zaman da sorun ortadan kalkacak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. muhtemelen kısa bir süre sonra kendileri birörnek ya da tamamen farklı da giyinmek isteyebilirler!
   Sonuçta iki kız ,mevzu giyim kuşam olunca hepsi mümkün :))
   ama şimdilik çok benzer giyimden yavaş yavaş ayrı giyime geçirmem gerektiğinin kesinlikle farkındayım!
   sevgiler

   Sil
 3. yerim ben onları yaa.işin zor olmalı canım:))ben bitaneyi inatlaşarak zor giydiriyorum ama gerçi seninkiler henüz küçük ama sonraları başlarlar giymeyeceğim demelerrr:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. işte küçük oldukları için biraz da benim şahsi kararlarım baskın oldu acaba mı dedim kendi kendime birörnek giydirmek doğru mu değil mi?
   ama kız oldukları için kısa bir süre sonra biz de kesin aynı sahneler yaşanır :))
   sevgiler

   Sil
 4. Maşallah kızlarınız çok tatlı Allah bağışlasın.Benimde ayrı yumurta ikizleri iki erkek bebeğim var 21 aylık oldular.Ben ilk başlarda bir örnek giydirdim zaman zaman yada birbirine uyumları vardı.Ama özellikle yaşından sonra farklı giydirmeye özen gösteriyorum.Yine bir örnek alsam bıle farklı zamanlarda gıydırıyorum. Bende etkileyebileceği görüşündeyim...Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba,zaman ilerledikçe farklı renkler farklı modeller sanırım benim için de onlar için de daha cazip hale gelmeye başlayacak :))
   İki kızlar işim daha kolaylaşır mı ,zorlaşır mı işte orasını yaşayıp görücez hepbirlikte ....
   sevgiler

   Sil
 5. canım bence aynı modelin farklı renkleri daha iyi olur hem güzel görünür hemde aynaya bakıyormuş hissine kapılmazlar

  YanıtlaSil
 6. sizden bu konuda yardım isticem mümkünse.5,5 aylık hamileyim bende yavaş yavaş başladım alışverişlere.ama şuana kadar hep 0-3 ay bedenlerden aldım doğru mu yapıyorum bilemedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıkçası ben zamanında doğum yapmama rağmen ilk haftalarda 0-3 ay bedenleri bile biraz büyük geliyordu.Hatta hastaneden çıkarken verilen birkaç takım tulum üstlerine tam olduğu için bir süre onları giydirdik.Çok fazla miktarda 0-3 beden almak yerine ikizlerse biraz küçüklerinden biraz da daha büyüklerinden az sayıda almakta fayda var çünkü sonrasında da büyüme hızları gerçekten inanılmaz :)
   sevgiler
   şimdiden kolay ve sağlıklı bir doğum diliyorum

   Sil

Special design for Defne ve Derin by GeCe