Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

8 Mart 2013

Mutlu ebeveyn ve çocuk ilişkisinde kurallar...

Yaklaşık 20gün önce sevgili Pınar Şimşek ve Aylin Çakır'ın kurduğu annelerin toplandığı sanal ortam  anneysen.com davetiyle  Psikolog Tolga Erdoğan'ın "Daha mutlu ebeveyn - çocuk ilişkisi için: Sınır Koyma, Kuralları Belirleme" hakkındaki tavsiyelerine kulak vermek için soluğu İstinye Park'ta aldım!

Henüz çocuk sahibi olmadan önce modern dünyanın getirilerine göre almanız gereken ihtiyaç listesi hazır  şekilde önünüze geliyor bizlerde ona uyarak herşeyi eksiksiz tamamlıyoruz.
Bir de çocuk doğduktan sonraki kısım var ki;iyi bakma iyi yetiştirme kaygısı sarıyor insanın içini sormayın gitsin!

Eskilerin  doğru zannederek koyduğu  pek çok kuralın yeni dünya yaklaşımına göre yanlış kabul edilmesi,kaliteli insan yetiştirme kaygısını tetikliyor adeta ve insanın kafasını daha çok karıştırıyor!

Psikolog Tolga Erdoğan kurallar kimin için ne kadar gerekli diyerek aslında koruma içgüdüsüyle farketmeden kurallar koyduğumuzu vurgulayarak başladı bu samimi ve sıcak sohbete ...

Çocuklarımız özgür büyüsün ,hiç üzülmesin diyerek  çok fazla "HAYIR" diyememenin de ilerleyen dönemlerde çocuk hayır kelimesini duyduğunda neler hissedecek işte olayın bu  boyutunu da hatırlatıyor.Çok fazla kural koyarak çocuğa verilen mesajın aslında sen kendini idare edemezsin,sen bilemezsin,sen tecrübezsin şeklinde algılanması ya da özgürlüğünü yaşasın kendi kurallarını koysun derken ,ebeveynin kendine vakit ayıramaması ,öfke bununla birlikte tükenmişlik hissi sonrasında doğal olarak yıpranan ebeveyn-çocuk ilişkisi....Kuralları koyma ve uygulama sırasında dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor;

*Kimi zaman kendi koyduğumuz kurallar duruma göre değişebilir ama mutlaka kuralın ne kadar gerekli ya da gereksiz olduğu hususunda iyi düşünün.
*Çocuğunuza kural koyarken istikrarlı olmak adına "HAYIR" dediğinizde beden ve dudak diliniz  kesinlikle birbirine paralel olmalıdır.
*Bağırmak kimi zaman öfkeyi kontrol edememek aslında anne-babanın ne kadar kararlı  değil aksine ne kadar kontrolsüz olduğunu gösterir.
*Agresif tavır takındığınızda ters teper.
*Davranışlarda duygular yoğun olduğunda  ,düşüncedeki rasyonel taraf rafa kalkar.
*Çocuğunuz herhangi birşeyi ısrarla yapmak istiyorsa nedenini anlamak için tekrar tekrar gözden geçirin,hemen hayır demeyin !
*Çocuklarda,yetişkinler gibi mevcut kuralların yaptırımının geçerli olup olmadığını denemek isterler!
*Çocuğunuz ağladığında rahat bırakın ,ağlasın ama göz temasını kaybetmeyin.
*Çocuğunuz "HAYIR" kelimesini duyduğunda öfkesiyle başbaşa bırakın aynı zamanda hayal kırıklığı yaşamasına izin verin.
*Ebeveyn -çocuk  ilişkisinde ödül ve cezanın olmadığı bir yol mümkündür lakin özellikle ceza;intikam duygusunu kabartan birşeydir!


Tabiki her çocuk her birey birbirinden farklıdır bunların herbiri tavsiye niteliğinde kulağa küpe olması gereken inciler aslında.

Psikolog Tolga Erdoğan salonu dolduran annelerin kural koyma konusunda yaşadığı sıkıntıları ya da kaygıları biraz olsun dindirebilmek adına  son derece sakin ve etkili anlatımıyla sıraladı tüm bunları ....


Ardından Blogcu Anne Elif Doğan aldı sözü ve iki oğluyla yaşamından koyduğu kuralları resimlerle anlatarak devam etti.

Adeta psikoloğun anlattığı gibi ;asla değişmemesi gereken kuralları olduğunu ama gün geçtikçe değişebilen kuralları da olduğunu samimiyetle paylaştı.

Örneğin ;çocuğun otokoltuğunda oturarak seyahat etmesi kesinlikle değişmez bir kural olduğundan ne kadar ağlarsa ağlasın bu konuda asla taviz vermediğini anlattı.Benim için de aynı şekilde tartışmasız ve değiştirilemez bir kural bu ,herkes için de aynı şekilde olmalı aslında!
Öte yandan yemek konusunda bazı haftasonları fast food yemelerine izin vererek değişebilen kurallarını da yine tüm samimiyetiyle anlattı hatta teklifi eşinden önce yaparak oğullarından artı puan topladığını da :))

Ben,bu keyifli sohbetin sonunda mevcut  kurallarımın bile bir noktada fazla koruma içgüdüsüyle olsa da -henüz 15aylık olan kızlarımın özgürlüğünü kısıtlayabileceğimi hissettim ve hemen revize etmem gerektiği kararına vardım! Bebeklerim büyürken "Hayır" kelimesini hoyratça değil daha ekonomik kullanmam gerektiğini ve
Aynı şekilde hayati önem taşıyan kuralların ise asla delinmemesi gerektiğini!

Anneysen.com, annelerin toplandığı dertleştiği sanal ortam olmaktan çıkıp bu etkinlikler sayesinde bizim belki de hergün konuştuğumuz ama hiç tanışmadığımız diğer annelerle de  yüzyüze görüşmemize vesile olduğu için sonsuz teşekkürler...

Özellikle 0-3yaş aralığında bebeğiniz varsa, bebeğinizin fiziksel ve sosyal gelişimini takip edebileceğiniz ay ay bebek gelişimi sayfasını ve diğer annelerle paylaşımda bulunabileceğiniz hatta uzmanlara danışabileceğiniz anneysen.com  sitesini  yakından takip edip incelemenizi tavsiye ederim.

1 yorum:

  1. Ne kadar faydalı olmuş... Benim de çocuğum olacağı zaman kesinlikle bu faydalı bilgileri almam gerekiyor.

    YanıtlaSil

Special design for Defne ve Derin by GeCe