Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

28 Mart 2013

Oyun Oynayın...

Hep denir ya çocuk işte her yerde oynayacak birşey mutlaka bulur diye ...

İşte çocuğun dünyayı tanıma aracı sadece "oyun"olduğundan aslında bu da her çocuk için son derece evrensel ve içgüdüselmiş meğer.


Nivokido'nun Paps Parenting kurucusu Psikolog Tansu Oskay'la "Oyun Oynamanın Önemi" üzerine yapılan söyleşiye katıldığımda bir kez daha farkettim ki oyun aslında ebeveyn ve çocuk arasındaki en güçlü bağ!

Öyle vurucu cümlelerle anlattı ki Tansu Oskay ben çok zevk alarak dinledim kendisini.


İşte en yalın ,en anlaşılır ,en çarpıcı tavsiyeleri;
*Oyun çocuk için adeta C Vitamini gibidir benzetmesini yaptı.Yani sağlıklı ,dinç ve mutlu çocuklar...
 
 
*Babanın yer aldığı aile oyunları en keyifli vakitlerdir ancak belli bir yaşa kadar oynabileceğinizi unutmayın ve bu zenginlikten kendinizi mahrum bırakmayın!*Oyunu kendi keyfinizin ya da konforunuzun değil çocuğun taleplerinin yönlendirmesine izin verin!Örneğin;İsterse kuzuyu mor ,denizi kırmızı boyasın

*Çocuklar oyun oynarken ahlaki mesaj verme,doğruları dayatma derdinde olmayın!Bırakın dileği gibi keyfini sürsün...Örneğin;ablana şunu yapma dedim bak beni dinledi ve yapmadı!

*Her ne kadar i-generation tabir edilse de bu mevcut jenerasyon çocukları için mümkün olduğunca teknolojiden uzak tutun!

Hakikaten çok zor ama puzzle yaparken parçaları bütüne yerleştiremeyen çocukları Nivokido'nun tecrübelerinden dinleyince insan uzak tutmanın faydasını daha iyi anlıyor.

*Kitap okurken mutlaka çapraz okunarak çocuğun yüz ifadesini görmek gerektiğini vurguladı.Ayrıca dokunmanın ,mimiklerle hikayeyi desteklemenin beyin gelişimine iyi geldiğinin de kanıtlandığını...
Nivokido ,satılan oyuncakların neredeyse tamamını çocukların oynayarak deneyebildiği ve daha sonra beğenirse satın alınabildiği Anadolu Yakası'nda Caddebostan Kültür Merkezinin hemen yakınında süper bir oyuncak mağazası.Ayrıca 3yaş üstü çocuğunuzu 2 saatlik sürelerle bu mağazada oyun oynaması için bırakmak isterseniz abi ve ablalar eşliğinde belli bir ücret karşılığında vakit geçirebiliyor.
0 yorum:

Yorum Gönder

Special design for Defne ve Derin by GeCe