Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

26 Nisan 2013

Prof Dr.Benal Büyükgebiz'le ilk yılların hikayesi

Yaklaşık iki hafta önce Anneysen.com 'un davetiyle Koşuyolu  Eks Mutfak Akademisi'nde düzenlenen çok ama çok keyifli geçen bir etkinliğe katıldım.

Sma mamaları sponsorluğunda Prof.Dr.Benal Büyükgebiz danışmanlığında bebeklerin büyüme eğrilerinin kolaylıkla hesaplanabildiği web sitesini ve bebeklerin ilk 1000gününü konu alan ilk yılların hikayesi isimli bir proje tanıtımı  bu!

Bu davetin benim için en zevkli yanı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı / Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı Prof Dr.Benal Büyükgebiz'le tanışma fırsatı bulmak oldu tabiki sonrasındaki yemek pişirme aktivitesinin keyfini resimlerden anlamanız mümkün :)

Kendisinin bebek beslenmesi ve  özellikle iştahsız çocuklar üzerindeki deneyimlerine istinaden yazdığı makalelerine gözatmak isterseniz istahsızcocuk.com a bir gözatın derim.

İlk yılların hikayesini yazmak için ;orada ilk kez bize izlettirdikleri anda gözlerimi dolduran bu reklam filminin hazırlanmasını bekledim çünkü bu yazıyla birlikte blogumda yeralsın  istedim.


 
Belki de bugüne kadar katıldığım etkinlikler arasında en çok keyif aldığım buydu diyebilirim kendi adıma.

Prof.Dr.Benal Büyükgebiz'in çok kısa ve net cümlelerle özetlediği çok keyifli  sunumuyla başladı.
Çocuklarımızı Beslerken


1.Doğru bildiğimiz Yanlışlar ;

*Bilinenin aksine Pekmez boş kalori değildir aynı zamanda mineralden zengin bir doğal tatlandırıcıdır!
*ıspanak içeriğindeki okzalat demir emilimini engellediğinden demir kaynağı açısından çok zengin değildir!yoğurtla ıspanak yenmesinden ötürü kalsiyumun demir emilimini engellediği önyargısı gerçek değildir.
*bu bağlamda aynı mantıkla hayvansal kaynaklı demirin emilimi de kalsiyumdan etkilenmiyor gönül rahatlığıyla iskenderi yoğurtlu yiyebilirsiniz :)
*bıldırcın yumurtasının tavuk yumurtasına oranla daha besleyici olduğu iddiası tamamen gerçek dışı olup aksine alerjik reaksiyonları arttırdığına dair bilgiler mevcuttur.
Bıldırcın yumurtasından mucize beklemeyin diyerek vurguladı kendisi2.Başaramadığımız :Kahvaltı;
*kahvaltının kesinlikle en önemli öğün olduğu ve mutlaka basit ama besleyici olması gerektiğini
*kendi adıma en çarpıcı ifade fazlaca yenilen şeker ve türevlerinin hiperaktiviteye sebep olduğu!
*çocuklara o kadar fazla miktarda ve içeriği yoğun kahvaltılar yaptırıyorsunuz ki çocuk öğün saatinde acıkmamış oluyor ve bu sebeple öğrenmesi gereken ana öğünleri kaçırıyor


3.Unuttuğumuz :Su
*1yaşından sonra bebek su içmeden sıvı ihtiyacını karşılayamaz
Su mutlaka bebek için ulaşılabilir görülebilir konumda olmalıdır ki sıvı ihtiyacının yanısıra bebek su içme alışkanlığını küçük yaşta edinebilsin
*su ihtiyacının ne durumda olduğunu anlamak için mutlaka idrar rengi dudaklarındaki kuruluk sinyallerini takip etmeli
*0-2yaş aralığında düşük mineralli su tüketilmeli

4.Görmeden geldiğimiz :Obezite
Bulaşıcı hastalık gibi yayıldığını gözarda etmeden bebeğinizin sizin sofranızdan yeme alışkanlıklarınızdan etkilendiğini unutmadan dikkatli ve sağlıklı beslenmeyi çocuklarınıza göstererek öğretmeli


Her zaman kilo boy ve yaşa göre değerlendirilmelidir.
2yaşına kadar yatarak alınan boy ölçüsünün 2yaşından sonra mutlaka ayakta alınması gerekir!
Çocuk severek yemek yerse iyi beslenir,aksi takdirde sevmeden yediği brokolinin faydası muhtemelen zannedilenden daha az olacaktır diyerek hepimize severek yemek yememizi tavsiye etti
Kesinlikle doğrular yere ve zamana göre kişiden kişiye değişebilir bunun için çocuğun çok tavsiye edilmeyen yiyecekleri yemesini de buna göre değerlendirmeli !

İşte sunum sonrası lezzetli fajita pişirmek için ocakbaşına geçen bizim ekip üyeleri;
 Blogcuanne Elif,Nilsmum Yeşim ve bendeniz :)


 
 
 


Ben sevgili Pınar ve Aylin'e bu kadar işinin ehli bir hekimle ve tecrübeli bir marka ile işbirliği yaparak annelere yol gösterdikleri için çok ama çok teşekkür ediyorum

0 yorum:

Yorum Gönder

Special design for Defne ve Derin by GeCe