Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 Mayıs 2013

Oyunla Büyüyen Çocuk...
Geçen haftanın son gününde  Happy Nest 'de Edukids'in  evsahipliğinde Paps Parenting
kurucusu Psikolog Tansu Oskay'la beraber çok keyifli vakit geçirdik.

Ayrıca mekan Happy Nest gibi oyun oynamanın çok zevkli olduğu bir mekan olunca hem konuya hem konuklara renk kattı diyebilirim.


Çocuklar için her ay yepyeni atölyeler düzenleyen bu mekanı, Defne ve Derin'i götürdükten sonra ayrıca yazmayı planlıyorum.
 
 


Yaklaşık 25 anne oyunla büyüyen çocuğu konuştuk hep birlikte ...Tansu Oskay keyifle sorularımızı da yanıtlayarak ,örneklerle anlattı oyun oynamanın önemini...

Ben daha önce de dinleme fırsatı bulduğum için notlarımı
burada sizlerle paylaşmıştım ancak bu kez ilaveleri oldu konuya çünkü farklı dinleyicilerden farklı sorular da geldi.
 
*Annelerin ilk kaygısı ekranlarla ilgiliydi her zamanki gibi cevap çok net ;olabildiğince geç tanıştırmakta fayda var ama 0-2 yaş aralığında bebekler kesinlikle ekranlardan, kayan karakterlerden uzak tutulmalı!

*Oyun oynamak için kesinlikle çocuğa özel bir zaman ayrılmasında fayda var,birlikte kitap okumak da aynı şekilde oyun saatinde sayılabilir.

*Oyun oynarken bir elinizde telefon diğer elinizde ise oyuncak olmamalı hatta tüm algılarınız ve bedeninizin yönü ile orada olduğunuzu ,oyuna bizzat katıldığınızı hissettirmelisiniz.

*Dokunmak her zaman herkese iyi geldiğinden oyun içinde çocuğun yaşına uygun şekilde dokunarak oyunlar oynamayı tercih edin.Gıdıklamak gibi basit bir oyun bile tahmin edilenden çok eğlendirici olabilir çocuk için!

*Saklambaç gibi ayrılıp tekrar sevgiyle heyecanla kucaklaşmayı sağlayan oyunlar da bu anlamda çok faydalıdır.

*Özellikle çalışan anneler günde 20dakika bile olsa mutlaka "kaliteli" bir 20dakika geçirmeye özen göstermelidir.Sırf oynamış olmak için çocukla vakit geçirildiğini kesinlikle hissettiklerinden az ama öz olma kaidesini hatırlarından çıkarmamalılar!

*Oyuncaklarda asla kız ya da erkek çocuğu oyuncağı şeklinde bir ayrım yoktur.Çocuğun kendi seçtiği oyuncakla kendi istediği oyunu oynamasına izin vermek en doğrusudur.

*Unutmamak gerek ki;oyunun her zaman herşeyi tedavi edici etkisi vardır.

*Aile oyunları oynamak son derece önemlidir;anne ve babanın da katılımıyla birlikte daha keyifli hale gelen oyunlar adeta ailenin "C vitamini" niteliğindedir.


Kimi zaman bir zar alıp karşılıklı atmak bile basit ama keyifli vakit geçirmeyi sağlayabilen oyunlardır.Sağlıklı aile bireylerinin yetişmesi için mutlaka ebeveyn ve çocuk zaman zaman birlikte oyun oynamalıdır.
  

Bu konu ile ilgili sevgili Nuran Gür bize Edukids'in bu aile konseptine uygun yeni oyunu 'KELİMELERİN OYUNU HECELERİN UYUMU’ dan bahsetti ben de sizlere aynen aktarıyorum.

4 yaş ve üzeri çocukların, dil gelişimini desteklemek üzere hazırlanmış, ailece oynanabilecek niteliğe sahip bir oyun aslında bu ;okul öncesi dönemde çocukların kelime dağarcığını genişleterek, sesleri ayırt edebilmeleri, seslerle nesneleri eşleştirebilmeleri,duydukları seslere benzer sesler çıkarabilmeleri ve kafiyeli sözcükler söyleyebilmeleri gibi fonolojik duyarlılığa yönelik becerilerini, küçük yaşlarda desteklemek amacıyla tasarlananmış.

Bu yeni oyuna ve Edukids'in tüm  eğitici oyun kartlarına D&R, Remzi, Nezih, İnkılap, Dost, İyi Cüceler, Düşevi, Tırtıl Kids, Nivokido, Leonardini, Happy Nest ile birçok anne&bebek sanal marketten ulaşabilirsiniz. 

Aklınızda bulunsun, çocuklar için en etkili ve eğlenceli öğrenme yolu 'OYUN' dur.


0 yorum:

Yorum Gönder

Special design for Defne ve Derin by GeCe