Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

1 Mayıs 2013

Selpak'la Tuvalete Merhaba Projesi

 
 

Selpak denince hemen hemen hepimizin aklına ,kağıt mendil gelir  yıllardır farklı pek çok marka kullanmamıza rağmen biz mendillerin tümünü selpak diye adlandırırız.
 
Kağıt mendil, kağıt havlu, tuvalet kağıdı vb gibi sayısız ürünü olan firma  "Selpak'la Tuvalete Merhaba" Projesi ile yine bir ilke imza atarak aslında Türkiye'de hijyen bilincinin artması için çalışıyor.
Geçen hafta Proje detaylarını bizzat Pazarlama Müdürü Aslı Biçer'den  dinledik.
 
Yapılan istatistiklere göre Türkiye kişisel hijyen noktasında malesef Batı Avrupa ortalamasının çok altında,ancak iki evden sadece birinde tuvalet kağıdı kullanılıyormuş!
 
Bu sebeple,tuvalet eğitimi ile paralel olarak aslında hijyenin  de küçük yaşta öğretilebileceği teorisinden yola çıkarak "tuvalete merhaba evleri" hizmete sunulmuş.
 
Tamamen ücretsiz bilgi alınabilecek oldukça faydalı bu evlerde Prof.Bengi Semerci Enstitüsü'nden psikologlar ebeveynleri konu hakkında bilgilendirirken çocuğunuz aşağıdaki resimlerde görüldüğü üzere hemen yanıbaşınızda bu açık evlerin bir diğer odasında oyun oynuyor!
 
Avm ler içerisinde yeralan bu evleri ziyaret etme şansı olmayanlar için Selpak  Facebook sayfası üzerinden uzmanlara ulaşmak isteyen annelere de bilgi aktarımda bulunuyor.
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Prof.Bengi Semerci sözü aldığında ikiz kız bebeklere tuvalet eğitimi verecek bir anne olarak pür dikkat dinlemeye başladım.Kendime göre çok önemli ipuçları  olarak nitelendirdiğim noktaları madde madde sıraladım;

Prof.Bengi Semerci'ye göre herkes hazır olduğunda sadece 10gün. Evet! yanlış duymadınız sadece 10gün süren bu eğitim sürecinde tüm annelere şimdiden kolaylıklar diliyorum :))
 
 
*Tuvalet eğitiminde hem annenin hem de bebeğin hazır olması çok önemlidir.Bu tamamen anne ve bebeğin ritmine bağlıdır!
*Tamamen doğal bir geçiş süreci olan bu eğitimde en uygun zaman 24-36.aylar arasıdır!
*36.ay kreş yaşı tabir edilen ,çocuğun artık toplumsallaşmaya başladığı dönemdir bu sebeple üst sınır olarak düşünülmelidir.
*Eğitim sürecinde çocuğun kendisinin de istekli olması için öncelikle tuvaletin ne anlama geldiğini,hangi ihtiyaçlar için oraya gidildiğinin anlatılması gerekir hatta zaman zaman sifonu çekmesine izin vermek suretiyle sürece dahil edilmesinde fayda vardır.
*Bu eğitim sürecinde her konuda olduğu gibi anne,baba ve diğer aile yakınları aynı tutum içinde olursa sonuca ulaşmak daha kısa sürer.
*Eğer tuvalet eğitimine başlamaya karar verdiyseniz bezi tamamen atmak gerekir,çocuğun sıkılmadan tuvalete gitmesi sağlanmalıdır.
*Sokağa çıkarken bezlemek ama evde çıkarmak hata olabilir.
*Mevsimin yaz ya da kış olmasının tuvalet eğitimi ile ilgisi yoktur ,bu tamamen sobalı evlerde yaşanıldığı dönemlerden kalma bir düşüncedir!Çocuğun hazır olduğu mevsim en uygun zamandır!
*Ev dışında da çocuğun kolayca tuvalete alışabilmesi için evde lazımlık yerine adaptör kullanılması bu süreçte daha kolaylık sağlar.Şayet lazımlık kullanılacaksa mutlaka tuvalette bulundurmalı evin farklı odalarında değil!
*Hijyen eğitimi de tuvalet eğitimi ile aynı anda öğretiebilir ,tuvalet sonrası el yıkanmasının bir tercih olarak sunulmamalı aksine zorunluluk olduğunu vurgulamak gerek. Örneğin; 2,5yaşındaki bir çocuğa emir kipiyle konuşmak gerekir "ellerini yıka!".
*Her konuda olduğu gibi bu konuda da çocuğa uzun cümleler kurulması halinde yapılmak istenen vurgu kaçar!Kısa ,öz gerektiğinde emir kipinde konuşulmalı !
*Aynı zamanda mahremiyet duygusunun ve kişisel sınır duygusunun da gelişimi için tuvalet eğitimi çok önemlidir.
*Geceleri, bezi çıkarmak onun yerine sıvı geçirmez örtülerden kullanmak sürecin hızı açısından önemlidir.Gündüz bezi çıkarıp gece tekrar bez bağlamak tutarlı değildir.
*5yaşına kadar gece işemeleri normaldir.Ancak çocuğun kas gelişimi sıkıntılıysa bu eğitim süreci gecikebilir.
*İkiz bebeklerde tüm gelişim süreci farklılık gösterebildiği gibi tuvalet eğitiminin zamanı ve sonucu da yine değişkendir .


 
 
 
 
 
 
0 yorum:

Yorum Gönder

Special design for Defne ve Derin by GeCe