Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

28 Temmuz 2013

Ateşölçer hazinesi!

Henüz bebekler doğmadan yakın bir arkadaşım oğlu ateşlendiğinde çok huysuzlaştığını ve kulaktan ateşinin ölçmesine izin vermediğini anlatmıştı.
Ben de chicco alından ateşölçer görür görmez arkadaşımın söylediklerini düşünerek daha kızlar doğmadan satın almıştım.Açıldıktan sonra bir-iki dakika bekleyerek  bulunduğu ortamın sıcaklığını gösterdiği takdirde daha  doğru sonucu göstereceğine dair sağlama yapıyor,sonrasında karanlıkta bile olsa  mavi led ışığıyla bebeğin tam şakağına tutulunca çıkardığı sinyal  ile ölçümü bitiriyor.
Lakin kızlar ufakken (0-6ay)özellikle aşı oldukları akşamlarda led göstergesini alınlarına tutarak uyurken ya da uyanıkken rahatlıkla ölçebiliyordum ateşlerini ancak Defne altıncı hastalığa yakalanana kadar!
Altıncı hastalık neredeyse bütün hadisesi yüksek ateş olan oldukça  beter bir hastalık !


Çünkü  doktorumuz cilde temas etmediği için en az 0,5 derece az ölçtüğünü söyleyince ,evdeki eski sistem ama en azından sonucu  garanti olan civalı ateşölçere kaldık!
Tahmin edersiniz ki koltukaltından da ölçmek ayrı bir dert ,yok kaydı,yok düştü vs...
Evde biri son sistem biri eski sistem iki ayrı ateşölçere ek olarak bir de chicco soğuk buhar cihazıyla hediye verilen dijital ateşölçeri de denedik!


Dijital olanla ağız ya da makat tavsiye ediliyor ama inanın bana çocuk ateşler içinde yanerken hepsi birbirinden zor!

Geçen ay geçirdiğimiz el-ayak hastalığında da aynen altıncı hastalıkta olduğu gibi önce ateş yükseliyor yaklaşık 1-2 gün hiç döküntüsüz ve farklı bir belirti vermeden oldukça yüksek ateş devam ediyor.Hemen ardından ateş düşmeye başlayınca ise vücut adeta o yüksek ateşin kalıntısını üstünden atar gibi kırmızı suçiçeğine benzer döküntüler döküyor.

Her ikisinde de benzer hastalıklarda olduğu gibi ateşin kontrolü çok önemli olduğundan ve geçen ay her ikisinin de aynı anda geçirdiği altıncı hastalık sonrasında hemen Braun kulaktan ateşölçer aldık.
Hastanelerde de kulaktan ölçülene göre tedavi belirlediklerinden daha çok içime sindi.


Üstelik alından ölçen derecenin hem her zaman doğru sonuç vermemesi hem de ölçerken çocukların hareketsiz durmaması,sesinden ya da led  ışığından rahatsız olması sebebiyle belki de ilk almam gereken  buydu aslında ama bilemedim!

Fiyatı diğerlerine göre biraz daha yüksek ama benim daha önce aldığımın işe yaramadığını düşününce aslında daha ekonomik :))

Dört ayrı modeli iki ayrı çocukta yüksek ateşte denemiş bir anne olarak  nacizane tavsiyem benim gibi yapıp en başta alınması gerekeni en son almayın sıkıntı çekmeyin !

0 yorum:

Yorum Gönder

Special design for Defne ve Derin by GeCe