Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

16 Temmuz 2013

BEEVES ile sağlıklı et pişirme teknikleri

 
 
 
 

 

  
 
 


22Mayıs Çarşamba günü Suadiye Beeves Steakhouse'da Et ve Et Pişirme Teknikleri Workshop' unda pekçok internet annesi ile buluşmuştuk.
Çok çok keyifli geçmesine rağmen ben fotoğrafları ,bilgileri vs.organize edip yazana kadar Gezi Olayları patladığından temmuz ayına  kısmet oldu bu güzel fotoğrafları paylaşmak...
 

Doğru bildiğimiz her ne varsa neredeyse hemen hemen hepsinin yanlış olduğunu öğrenmek suretiyle ve doğru tekniklere uygun pişirilmesine bizzat ocakbaşında şahit  olduğumuz şahane etleri tadarak ayrıldık bu etkinlikten diyebilirim.
 
Benden önce davranan hemen etkinlik sonrası tüm detaylarıyla yazan sevgili Evrim ve İpek kadar olmasa da ben kendimce kısa notlar almıştım onları paylaşıyorum.
 
Öncelikle belirtmeliyim ki ;işletme sahibi Sidar Budak bizzat kendisi veriyor bu eğitimleri ve  enerjisi fazlasıyla içinden taşan biri olduğundan not almak ,araya girmek ,soru sormak oldukça zor olsa da genel anlatımı  son derece akıcı ve keyifli!!!
 
*Et satın alırken en çok dikkat edilmesi gereken ama sanırım hepimizin en yanıldığı nokta yağsız et seçimi.Oysa en lezzetli etler kemiğe yakın olan içinde mermerimsi yağ dokusu bulunduran etler.Özellikle kendileri de işletmelerinde sadece hayvanın %28 lik yani sırt kısmını kullandıklarını  çünkü en lezzetli kısmın bu olduğunu belirtiyorlar.
 
*Evde  tabiki bu işletmelerde olduğu gibi ızgaralar mevcut değil ancak yine de şansınız varsa döküm tava tercih edin  teflon tavada sadece omlet yapın sakın et yapmayın!Tavanın uygun sıcaklığa ulaşıp ulaşmadığını elinizle kontrol edebilirsiniz, orta kısmına 5saniye dokunmak yeterli!
 
*Ete her dokunuşta sıvı yani en önemli lezzet kaynağını kaybettiğini unutmayın,bıçak kullanırken ve hatta  eti pişirirken çevirmek bile!
 
*Kuru ve Islak dinlendirme denilen iki ayrı yöntem var et hazırlamada;( Dry Age ) kuru dinlendirme nemli ortamda uzun süre etin bekletilerek hazırlanması, (Wet Age) ıslak dinlendirme ise marinasyon yapılarak tane baharatlar kullanılmak suretiyle hazırlanması.
 
 
*Pişirirken etin her iki tarafını yağlayıp döküm tavanın iyice ısındığından emin olduktan sonra tavaya koymalı ki mühürleme tabir edilen bu işlem sayesinde etin içindeki sıvının kaybı engellenmiş olsun.
 
*Çocuklara et yedirme konusunda  özellikle küçük yaşlarda daha rahat yiyebildikleri köfte ve hamburger tarzı ürünlerde annelerin çok seçici ve dikkatli olmaları gerekiyor.Çünkü içine baharat giren bu ürünler etin hem değerinde azalma yaratabiliyor hemde et kötü bile  olsa malesef bunu anlamak çok zor.Bu sebeple çok güvendiğiniz yerler dışında et özellikle sucuk sosis ve köfte tarzı ürünlerinizi almamalısınız!
 
*Yine köfte yaparken özellikle dikkat edilmesi gereken nokta et seçimi ; etinizin hayvanın kaburga kısmı yani döşden seçmeniz ideal olacaktır. Yaklaşık %25 yağ oranında olması gereken ete köfte yapımı için tuz,karabiber,kekik ve kimyon gibi baharatlar eklemenin yanısıra  %8-10 oranında kuru ekmek içi ve yine mevsime göre %8 oranında da soğan eklenmeli.
Yalnız  soğanı koyarken rendeledikten sonra iyice yıkayıp suyunu süzdükten sonra köfteye eklemek gerekli çünkü  soğan suyunu yıkayıp süzmedeki amaç ;soğanın içinde bulundurduğu ekstra asidik sıvılardan köfteyi arındırmaktır.

*Ayrıca bu anlatımla hepimizin sorduğu ve  ısrarla vurgulanan başka bir husus;kıyma dahi olsa çok fazla fazla alıp dondurucunuzda muhafaza etmeyin.
Yiyeceğiniz kadar alıp tüketin.Ancak  dry age (kuru dinlendirme) den geçmiş bir et ise dondurucuda uzun süre muhafaza edilebilir aksi taksirde  taze bir et ise buzluktan çıktığında hem  lezzet ve hem de besin değeri açısından ciddi kayba uğrayacaktır.


 
 


1 yorum:

  1. Hakkınızda yazısını okurken ne şanslı bir insansınız dedim içimden,daim olsun inşAllah.Kızlarınıza bayıldım mıncıklayasım geldi öpüyorum yanaklarından kocaman.
    Ayrıca bloguma hoş geldin sık sık görüşmek ümidiyle

    YanıtlaSil

Special design for Defne ve Derin by GeCe