Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

28 Temmuz 2013

Çocuk Doktorumuz Ayla Haytan Önal

Neden şimdiye kadar yazmadım bilmiyorum ama geçen ay doğum yapan bir arkadaşım iyi bir  çocuk doktoru aradığını ,bizim kime gittiğimizi sorunca yazmadığımı farkettim.

Aslında iki bebekli olunca aşı,diş,hastalık vs oldukça sık görüşüyoruz ama nedense atlamışım.

Ayla hn,Kadıköy Acıbadem Hastanesi'nde Defne ve Derin doğduğunda ilk muayenelerini yapan,taburcu eden ve ilk günden beri düzenli olarak kızlarımı takip eden Uzman Çocuk Doktoru.

Genelde tüm arkadaşlarım doğum yaptıkları aynı hastanedeki çocuk doktoruyla devam ettiğinden ben de aynı şekilde devam etmeyi ama  taburcu olduğumda memnun değilsem yollarımızı ayırır başkasıyla devam ederiz diye düşünmüştüm!Doğum yapmadan da çocuk doktoru seçmek bana zaten biraz tuhaf geliyor ,hani ortada çocuk yokken neye göre değerlendireceksin değil mi?

Operasyon devam ederken aileme bebeklerin sağlık durumu ile ilgili bilgi vermişti ben odaya geldikten sonra kendisiyle tanıştım ilk muayene ile ilgili bana da ayrıca bilgi verdi.

İkiz bebeklerdeki beslenme protokolünü anlattı,mama kullanmaya başlamamız gerekiyor dediğinde kafamda nasıl bir tabu haline gelmişse bu mama mevzusu yüzümü buruşturup ama ben hemen verilmesini istemiyorum ,emzirmek istiyorum dedim.
Tamam ama henüz senin sütün iki bebek için yeterli değil ,hatta istersen sağalım ne kadar çıktığını sen de kendi gözlerinle gör ,için rahat etsin dediğinde aklıma yattı bu fikir!
Devasa bir süt sağma makinası  getirdiler ,hemşirelerin de yardımıyla toplamda çıkan 8ml süt benim için şok edici olsa da doktorumuz buna hiç şaşırmadı.
Artılarını,eksilerini anlatarak mama verilmesini benim de onayımı alarak başlattı.
Dolayısıyla doğumdan önce duyduğum pekçok yerde okuduğum ;şu hastanede hemen mama vermişler ,bebeği anneden kaçırmışlar,hiç sormamışlar hemşireler rahat etsin diyeymiş falan şeklindeki söylentilerin de kişiden kişiye değiştiğini ve çoğunun da  şehir efsanesi olduğunu düşündüm.

İşte bizim frekansımız bu hoş tavrıyla tuttu diyebilirim.
Hastasıyla inatlaşmayan,anneye anne gibi yaklaşan ,bebeği okşayarak muayene eden,her soruyu samimiyetle açıklayan hatta kimi zaman kendi yaşamından kendi kızından örnekler veren ,güleryüzlü,ilgili,elinde defteri sürekli not alan çocuk doktorumuzla, o ilk muayeneden bugüne tam 19aydır birlikte ilerliyoruz.

İlk zamanlarda Derin'in tırnağını keserken hafif derisine dokunmuş ve kanadığı için kesemiyorum diye dert yandığımda bir sonrakinde ben hallederim sen ver makasını bana deyip  kızların tırnaklarını keserek beni oldukça şaşırtmıştı.

Tüm rutin aylık kontrollerdeki sabrı,geçirdiğimiz ağır ateşli hastalıklardaki net ve  doğru teşhisleri,bugüne kadar hiç antibiyotik kullanmamış olmamız konusundaki hassasiyeti,aşı yaparken kutularını da odasına isteyerek kontrol etmesi bugüne kadar benim özellikle hoşuma giden tavırlarıdır.

Defne ve Derin'i sürekli takip ettiği için çocukların geçirdiği hastalıkları ,hassasiyetlerini bilmesi benim için oldukça önemliydi.

Altıncı hastalıkta ne  olduğunu anlamadan antibiyotik kullanmaya başlayan ya da en basit öksürükte minnacık bebeğe şuruplar dayayan,D vitamini ve demir kullanımı önemsiz gören ,el -ayak hastalığına isilik teşhisi koyan çocuk doktorlarını duyunca ister istemez çocuklarım adına şanslı olduğumuzu düşünüyorum.

Benim gibi çocuğun cildinde kızarıklık olunca alerji olabilir mi diye resim çekip mesaj atan hastalarına sabırla cevap yazar :))

İşte böyle sabırlı ,güleryüzlü,genç ama oldukça tecrübeli herşeyden öte  eşi jinekolog, kendisi anne olan  bir çocuk doktoru!Ayrıca Defne ve Derin'in  ilk yaşgünü partisine de  kendi kızıyla birlikte gelerek bizi yalnız bırakmayanlardandı!

3 yorum:

 1. Vallahi ben hiç duymadım çocuğun tırnağını kesen doktor süpermiş ellerine sağlık doktor hanımın sen sakın bırakma Duygu bu doktoru..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle Mervecim az bulunur doktorlardan kendisi :)
   hatta bir muayenede kaka yapan bebeklerden birinin altını değiştirmek için ıslak mendili çıkardığımda aldı bebeği elimden mümkünse yıka diyerek,altını bile yıkamıştı kendisi!

   Sil
 2. Duygucum, sayfanızı yeni gördüm. Seni tebrik ediyorum. Hem bebeklerine güze baktığın için ,, hem böyle güzel uğraşların için. Yazdıklarına o kadar duygulandım ki anlatamam. Doktorluk zor iş, annelik daha da zor iş. Sizi seviyorum. Defne ile Derin i öpüyorum.

  YanıtlaSil

Special design for Defne ve Derin by GeCe