Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

27 Temmuz 2013

Devam Sütüne Elveda!


İkiz bebek beklediğim için  sütüm yetmezse devam maması ile takviye etmemiz gerektiğini az çok tahmin ediyordum.
Tahmin ettiğim gibi oldu yeni doğduklarında her ikisini de doyurmak henüz  azıcık gelen anne sütüyle mümkün  olamadı!Hatta ben mama verilmesini istemiyorum dediğimde ilk günden beri kızlarımın doktoru olan Ayla Haytan Önal,hemen makinayla sağalım yeterli mi yetersiz mi sen gör!En azından kafanda şüphe kalmasın,için rahat etsin demişti!Aklıma yattı!
Neyse makina geldi,hemşireler yardımcı oldu  ve gerçekten sağıp baktığımda iki bebeğin toplamda 8ml süt ile doymasının  imkansız olduğunu kendi gözlerimle görmüş oldum!
Bu vesileyle Defne ve Derin henüz hastaneden çıkmadan Pre-Aptamil içerek devam sütüyle tanışmış oldular ama en azından karınları doydu!

Hatta hastaneden çıkıp eve geldiğimiz ilk gece,hastaneden verilen kavanoz içindeki sıvı formda,kullanıma hazır 100ml pre-aptamil emzirmeme rağmen yetmemişti her  ikisine de ne kabus yaşamıştık :))
Aslında toz formda kutuda  olandan hiçbir farkı yok  bunun ama nedense biz pazar günü hastaneden taburcu olduğumuz için diğerini almayı akıledemedik.Ama sonrasında hep kutuda satılanlar ile devam ettik

Pre ,zannedildiği gibi sadece prematüre doğan bebekler için değil aynı zamanda doğar doğmaz mama içmek zorunda olan bebekler için anne sütüne en yakın formda olan,doyuruculuğu diğerlerine göre biraz daha az olan mama çeşidi.
Doktorumuz ilk altı ay bunu kullanmamızı tavsiye etmişti hatta birara kızlar doymuyorlar dediğimde nişaşta,protein  vb.gibi daha tok tutan içerik oranlarının pre-aptamil de daha az olduğunu ama bunun özellikle sürekli mama alan bebekler için aslında daha iyi olduğunu söylemişti.
Sonrasında emzirmeye devam ederken süt artmış olsa da her ikisini de doyurmak benim için hiç mümkün olmadı!Hep mama takviyesi ile devam ettik.
İlk 8ay anne sütü ile birlikte sonrasında ise sadece mama ile beslendiler.Biberonla beslenen bebeklerin anneyi emmeyi hemen bıraktığını söylerler ancak Derin 6ay,Defne ise 8ay emmeye devam etti.
Devam mamasının anne sütünün yerini tutamayacağı tartışmasız ancak yenidoğan için inek sütüne göre hazmı daha kolay olduğu için bizim tercih sebebimiz oldu.
İlk altı ay Pre-aptamil,sonrasındaki 6ayda ise  sırasıyla 1,2,3 ve  kızlar 1yaşına girdiklerinde de 4numara kullandık.
Doktorumuz 1yaşına girdiklerinde inek sütünü sulandırarak başla ,bünyelerinin verdiği tepkiyi görelim dese de ben yoğurdu bile uzun süre mamadan mayaladığım için hemen geçemedim!

Lakin çocuğuna anne sütünden sonra hemen inek sütü ile devam edenler var ama ben yapamadım malesef.Hatta mama tavsiye eden doktorlar olduğu gibi inek sütünü de tavsiye edenler olduğunu biliyorum.
1,5yaşını doldurduklarında inek sütüne geçmeye karar vermiştim çünkü zaten valizi andıran bebek çantasında sürekli sıcak su,soğuk su ve mama taşımaktan da çok yorulmuştum.

Tatil vs derken geçen hafta cumartesi günü  inek sütüne su eklemeden verdim ve birkaç gün  pek hoşlanmayarak  içtiler :) 
Ancak Derin'in bünyesi daha güçlü olmasına rağmen,içeriğinden ötürü hem midesi bozuldu hem de  hiç olmadığı kadar kötü pişik oldu!Defne ise tam tersine kabız oldu!
Şaka gibi ama 1haftadır bununla uğraşıyoruz malesef !

Geç vermekle hata mı ettim yoksa ne zaman verirsem vereyim sonuç yine aynı mı olacaktı işte bunu hiç bilemiyorum!
Öyle veya böyle ,biz devam sütüne veda ettik!


10 yorum:

 1. Tek bebek olarak sizinle aynı süreçi yaşamışız. Ada şuan 14 aylık bende hala inek sütüne cesaret edemiyorum. Bir taraftan formül süt diye aptamil vermek istemiyorum, bir taraftan da inek besleyecek yerim yok organik sütü nerden bulacağım:) ya alerji yaparsa diye stres yapıp inek sütüne geçemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. işte aynı düşüncelerle erteledim ben de ama sonuçta uzunca bir süre devam sütü içtiler artık yeterli diyerek daha doğrusu başımıza ne gelecekse gelecek kaçış yok diyerek inek sütüne geçtik :)
   bence ertelemeyin sanki erteledikçe alışmaları daha uzun sürüyor gibi geliyor bana!

   Sil
 2. ege 2 yaşına kadar inek sütü almadı 1 yaşından itibaren vermek istediğim halde beni emdiği için mi bilmem inek sütünü anne sütünü bırakınca almaya başladı egeyi anne sütü konusunda zorladım kendiminde sınırlarını zorladım hiç bir zaman bazı arkadaşlarım gibi fışkıran bir sütüm olmadı dirhem dirhem geldi rezene humana gibi süt artırıcı çaylarla geçti özel hastanedeki doktorum hemen mamaya başlıcaz dedi sağlık ocağındaki doktorum ve hemşireler çocuğun boyu kilosu gelişimi normal ilk 6 ay sadece anne sütü dedi bende kalbimin dediğini yaptım sadece anne sütü verdim ama 2 yaşına kadar uyuku ne bilmedim ege hiç uyumuyordu şimdi 3 yaşında ama hep doğruyu yaptım bilmiyorum ama doktorunuz testi hoşuma gitti keşke bende makineyle sağıp baksaydım daha doğru bir yol olurdu içimde şüphe olmazdı 2. bir hamilelik olursa ve bebişimde sütüm az lursa bu test aklıma gelecek paylaşımınız için teşekkürler inek sütüne gelince egede bir sorun çıkmadı ama söylediğim gibi 2 yaşından sonra içmeye başladı ama bazen çocuklarda böyle kabızlık falan yaptığını duymuştum egenin başka besinlerde oldu senin ikizlerde inek sütüne karşı iki farklı tepkime göstermiş her çocuğun doğası farklı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. az bile olsa anne sütü alma şansı olan bebekler gerçekten çok şanslılar bence doğruyu yapmışsın bir dirhem bile olsa o mucizevi bir içecek ama olmayınca ya da yetmeyince eskilerin yaptığı gibi inek sütünü direk veremedim işte!Okuduklarım ,dr tavsiyesi vs bünyelerine ağır gelecek düşüncesinde kitlendi kaldı!Nitekim geç de olsa sonuç aynı :)
   Doktorumuzla frekansımızın tutmasının en önemli sebebi bu test ile ilgili yaklaşımı olmuştu aslında benim için,süper fikir değil mi?
   inatlaşmak yerine yeni anneye gerçeği kolay yoldan gösterme fikri...
   sevgiler

   Sil
 3. Eminim alışırlar bir süre sonra. Derin'e bende 6. Ayından itibarem gece yatmadan aptamil veriyordum. 1 yaşına geldikten sonra devam sütünü 2 ay içinde kademeli bıraktık birkaç gün inek sütü bir kaç gün devam sütü şeklinde hiç bir sorun yaşamadık. Ama her bünye farklı tabiki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 10gün oldu Ezgicim yavaş yavaş alışıyorlar tabii ama ben 1,5yaşına kadar bekleyince birden bire kesip inek sütü verdim sanırım biraz daha erken aynen seninki gibi kademeli geçişte daha kolay olabilirdi.
   İki bebek,iki ayrı bünye sonuç iki ayrı tepki oldu gerçekten :)

   Sil
 4. Ben hala devam sütü veriyorum.Hipp organik devam sütü sıvı olandan içiyor Lina bizde de alerji vardı ya o sebepten geçememiştim ama artık tamamen geçtik..Çocuklarda intorelans olabiliyor laktozsuz süt dene istersen birde...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1yaşından beri normal inek sütünden yoğurt yiyen ve herhangi bir sıkıntısı olmayan çocuklarda inanki aklıma laktozsuz süt gelmedi.
   Nasılsa artık bünye kaldırır diye düşünmüştüm ama işler benim düşündüğüm gibi olmuyormuş sağolsun kızlar bir kere daha bana hatırlattı :))

   Sil
 5. Merhabalar,

  Kızlarınız çok tatlı. Maşallah kuzucuklara :) Benim kızım 10aylık. Şuanda anne sütü alıyor. Ama sütüm azaldığından, ne kadar alırsa kardır diyorum. Günlük 5-6 ölçek götürüyorum işten eve. Geçeleri de emiyor. Az olduğundan ilave olarak formül mama vermeli miyim sizce? 1 Yaşından sonra günlük ne kadar süt vermek gerekli? Teşekkürler. Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,çok teşekkürler!
   Biz aslında inek sütü ile ilgili okuduklarım ve duyduklarım sebebiyle de biraz geç kaldık devam sütünü kesmekte 1yaşından itibaren inek sütüne pekala geçebilirlerdi aslında
   Benim kızlarım ,sizinkinin dönemlerindeyken yaklaşık 500ml süt içiyorlardı günlük elbette herşeyin fazlası zarar olduğundan doktorumuz azaltmamızı tavsiye etti şuanda 27aylıklar ve her biri günlük 350ml civarında süt içiyor!
   Lakin doktorumuz artık onun bile fazla olduğunu söyledi 4gün önce!Sütün elbette gelişimlerine büyük katkısı olduğunu düşünsem de fazlasının zararından da endişeliyim o sebeple mutlaka kendi çocuk doktorunuzun tavsiyesini de alın derim

   sevgiler :)
   sağlıkla büyütün!

   Sil

Special design for Defne ve Derin by GeCe