Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

17 Temmuz 2013

Lansinoh'la Doula Esra'nın daveti...
31mayıs sabahı Çiftehavuzlar'da Klemantin pasta evinde Doula Esra'dan "Doula"kişisinin tam olarak ne yaptığını öğrenmek üzere buluştuk.Bu keyifli buluşmanın evsahibi Lansinoh markasıydı ve bence yıllardır koruduğu hem yalın hem de doğal duruşuyla konsepte  en uygun markaydı.
Ben bu markayla daha bebek alışverişine ait hiçbir fikrim yokken tanışmıştım.Arkadaşlarımdan ilk öğrendiğim göğüs uçları için çok gerekli olacak ,hatta olmazsa olmaz  bitersin dedikleri lanolin içeren Lansinoh kremdi.
Tabiki bu marka sadece bir kremden ibaret değil ,ürün yelpazesi bir annenin ihtiyaç duyabileceği herşeyi barındırıyor!


İkram masası doğum esnasında gebenin odasında  kullandıkları yağlar ve mumlarla süslenmişti :)
Açık mutfakta yapılacak sunum için ortam tamamen konuyla ilgili öğelerle donatılmıştı diyebilirim.


Pekçok kişi gibi ben de Doula ancak doğal yani vajinal doğumda anneye yardımcı olabilir diye düşünüyordum ancak tam olarak neler yaptıklarını anlatınca aslında sezeryan yapan bir anneye de son derece yardımcı olabileceklerini ve yol gösterebileceklerini farkettim.
Genel olarak ,gebelik sürecinde ,doğum öncesinde ve lohusalık döneminde Doula dilediği zamanlarda annenin yanında olup ister mis kokulu masaj yağlarıyla yapıyor isterse sadece sohbet edip anneyi rahatlatabiliyor!
Esra bana daha önce bir sohbetimizde ,doğumun hangi şekilde olduğu  değil,önemli olan annenin mutlu ve huzurlu olması demişti.
Aynen öyle!
Benim ikiz kızlarımın sezeryanla dünyaya gelişlerine ait doğumda  keşke şöyle olsaydı dediğim hiçbir nokta yok kafamda.Belki de gebeliğimin en başından beri her ikisi de  ters pozisyonda olan bebekler için normal doğumu hiç düşünmeyip kendimi diğerine hazırladığım içindir belki de ben çok şanslı olduğum için bilemiyorum...
Doula kişisinin yaptığı en önemli işlerden biri de bu aslında ;tabiki her anne doğal olan vajinal doğumla bebeğini dünyaya getirmek ister ancak sürprizlere her zaman  açık olan bu süreçte gerektiğinde sezeryan doğum yapan kişinin bu fikre hazırlanması ,bu süreçte yanında olunması ,aile ve doktorlar arasında belki de bir nevi köprü görevi görmesi bence çok önemli.
Çünkü doğum şekli her ne olursa olsun hem anne adayının mahremiyetinin korunması ,hem de isteklerini dile getirebilmesi adına bir sözcü niyetiyle hareket eden sabırlı ,duyarlı ,farkındalığı yüksek birinin olması sürecin belki tahmin edilenden çok daha kolay akmasına yardımcı olabilir.  

Ülkemizde doğum ebesi gibi algılanmasına  rağmen Doula kişisi asla tıbbi herhangi bir işlem uygulamaz ama doğumun her aşamasında annenin ve bebeğin destekçisi konumundadırlar!
Şahsen ben ,doğum sürecinden öte özellikle doğum sonrasında bir lohusanın doula desteğine daha çok ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum.Umarım yeni nesil bu konuda yepyeni doula adayları çıkartır ve bu kutsal meslek daha da gelişir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Special design for Defne ve Derin by GeCe