Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

14 Ekim 2013

Göğsünden Vurulan Kadınlar!

1-31 ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık ayı ile ilgili yayınları okurken Türkiye Meme Vakfı'nın  yani Meva'nın sitesinde başlıkta okuduğunuz ifadeyi gördüm devamında ise; tüm dünyadaki her 9 kadından birinin bu tehditle yaşadığını ve her 11dakikada bir kadının bu hastalık sebebiyle yaşamını yitirdiğini okuyunca bunu paylaşmak istedim.

Kadının hem vücudu hem de sağlığı için hayati organlardan biri olmasına rağmen çoğu zaman tabular sebebiyle en gizlenen en ötelenen tehlikeli bölge olarak dikkat çekiyor ve maalesef başa geldiğinde de aynı utangaç tavır ,utangaç bir acıya dönüşüyor !


Tüm dünyadaki bilinçlendirme ve erken teşhis uyarılarıyla kısmen de olsa gerileyen meme kanseri vakaları halen ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanser türü olarak başı çekiyor.

Oysa erken teşhis edildiğinde,hastaların %95 inin hayatına kaldığı yerden sağlıkla devam etmesi mümkünmüş!
Ne acıdır ki ;aracımızı bile kanunlar zoruyla rutin muayeneye götürmeyi ilke edinmişken kendimizi genellikle olarak erteliyoruz :(

20yaşını geçen her bayanın her ay kendi kendini muayene etmesi,40yaşını geçenlerin ise yılda bir kez mamografi çektirmesi ile şayet varsa hastalığın erken teşhis edilerek tedavinin olumlu sonuç verme ihtimali yüksek!

Kendi kendine muayene tanımlamalarında yeralan ifadeler aşağıda gördüğünüz resimde limonların şekilleri değiştirilerek daha net ve akılda kalıcı olması amaçlanmış,hoş kimilerine daha antipatik gelebilir ama bence vurucu görseller her zaman işe yarar :)

Bana göre bu da öyle bir çalışma olmuş!

İşte size Meme Kanserinin bir düzine belirtisi ;
 


 

2 yorum:

 1. O kadar çok komşum bu hastalığa yakalandı ki, hepsi de meme ameliyatı oldular, ne kadar yaygın anlatamam:((bitişik dairedeki komşum oldu, Üsküdar'daki apt. komşumuz keza...:( ve yıllar önce rahmetli babamın ikinci eşi de bu hastalıktan vefat etmişti.....çok yaygın çok:((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçen gün aynı şeyi konuştuk ne kadar yayıldı neyi yanlış yapıyoruz diye :(
   Her gün sayı azalacağına artıyor maalesef
   Umarım farkındalık biraz daha artar ve erken teşhis her hastalıktaki gibi hayat kurtarır!

   Sil

Special design for Defne ve Derin by GeCe