Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

6 Kasım 2013

Joker yiyeceklerimiz ;Yoğurt ve Zeytin

Defne ve Derin 5,5aylık olduklarında ek gıda serüvenimize elma suyuyla başlamıştık!
Anne sütü ve devam sütü dışında ilk kez verdiğimizde videoya çekmiştim hatta yüz ifadelerini :)

Defne o gün bugündür ne kadar değişik lezzet varsa hep denemeye açık oldu Derin ise  hep daha temkinli...
Defne daha çok  tatlı tadları sever ; elma,armut,ayva tüm meyveleri gözü kapalı yer.
Derin ise daha tuzlu tadları tercih eder oldu ;galeta,çubuk kraker ,haşlanmış mısır kendininkini yer bitirir hatta fazlası için savaşır!

İştah konusunda şanslı bir anneydim sanırım beslenmeleri ile ilgili uzun mesailer harcamış olsam da bugüne dek genelde diş çıkarma ve hastalık dönemleri dışında ciddi bir duraklama yaşamadım.

Elma suyunun ardından aldıkları ikinci ek gıda herkesin tahmin ettiği gibi yoğurt oldu.

İlk etapta inek sütü vermediğim için 6-12.ay aralığında formül mamadan yoğurt mayalamıştım.Hatta biraz daha sulu bir yoğurt olduğundan makina iyi çalışmıyor diye de şüphelenmiştim.

Formül mamadan da yoğurt mu mayalanır derseniz ,evet oluyor ama biraz daha sıvı formda!
Bu tamamen tercih meselesi dileyen direk inek ya da keçi sütünden yoğurtla başlayabilir dileyen süt yerine mama kullanarak mayalanan biraz daha sulu olan bu yoğurtla...

12.aydan itibaren günlük sütten ve mümkün oldukça doğal mayadan mayalamak suretiyle hep evde kendi yaptığımız yoğurttan vermeye gayret ettim.
Yoğurda bugüne kadar ne meyve ne de başka bir şey eklemedim çünkü doğal  haliyle bu lezzete alışmalarının kesinlikle çok daha sağlıklı olduğu kanaatindeyim.

En büyük şansım her ikisinin de yoğurdu çok sevmiş olması ,benim için yoğurt diğer tüm yeni gıdalara alışılma sürecinde adeta "joker" oldu diyebilirim.

Ispanak,kabak,mantı,mücver ,dolma vs... aklınıza gelebilecek her ne varsa yoğurtla kolaylıkla yediler.


Yoğurt mayalamak için halen Arzum Bebbe yoğurt makinası kullanıyorum ,ilk dönemlerde 125ml 'lik herbiri üzerinde numaralar yeralan  plastik kapakları bulunan cam kaplar oldukça pratik ve kullanışlıydı.
Hem evde Defne ve Derin  ne kadar yemiş onu takip etmem kolay oluyordu hem de dışarı çıkarken yanıma alabiliyordum.

Ancak 125ml az gelmeye başlayınca içinde yeralan büyük turuncu  plastik içinde mayalamaya başladık ki;maalesef plastik oluşu nedeniyle sıcak sütten bir süre sonra deforme oldu ve yüzeyinde çatlaklar oluştu.
Teknik servisten yenisini temin etmiş olsam da plastik yerine geniş kasesi cam olan farklı bir markayı tercih etmediğime halen pişmanım.
 Yemek serüveninde ikinci jokerim siyah zeytin oldu;tabiki Defne ve Derin'in de zaman zaman  bazı yiyecekleri sevmelerine rağmen yemek istememeleri sonra tekrar yemeye başlamaları gibi tuhaf hadiseleri de yaşadım ama siyah zeytinden hiç vazgeçmediler!

Fora Kids üretimi çekirdeksiz yeşil zeytini ilk olarak Yeşim'in blogunda görmüş ve almıştım kızlar yeşil zeytini çok sevmediler ama bu vesileyle  aynı markanın Fora party dilimli tuzsuz zeytinini keşfetmiş oldum!

Örneğin 6.aydan itibaren sorunsuz yedikleri yumurtayı bir anda yemeyi bıraktıklarında evirip çevirip değişik formatlarda yedirmeye uğraşırken beni yine zeytin kurtarmıştı o açıdan kendisine sonsuz saygım var :))

Yumurtalı ekmek üstüne,omlet içine ya da kahvaltıda peynirin yanına ,simitin içine kısacası yakışacağı herşeyin yanına ekliyorum,severek yiyorlar uzun zamandır .

Şayet sizin de çocuğunuzun yemeyi reddettiği ya da sevmediği yiyecekler varsa yanına mutlaka sevdiği bir joker gıda bulmayı deneyin derim!

2 yorum:

  1. Aaa ne güzel çok mutlu oldum, afiyet olsun kuzularıma

    YanıtlaSil
  2. Afıyet olsun meleklerıne. ben de Yogurdu hep kendım yaparım cam kavanoza kurarım her aksam azar azar. Tembel bır anneyımdır ama yogurdu becerebılıyorum elh ;) Zerytın de benım cocuklaırn kahvaltıda favorı yıyecegı boncuga benzetmelerınden mıdır nedır sevıyorlar benımkıler de

    bu arada blogunuzu gezmek cok keyıflı takıbe aldım ıns.

    YanıtlaSil

Special design for Defne ve Derin by GeCe