Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

7 Kasım 2013

Refika'nın Mutfağı'ndan Enfes Kareler...

5 Kasım Salı günü hepinizin Blogcu Anne adıyla tanıdığı sevgili Elif Doğan'ın davetiyle blogger anneler olarak  Refika'nın Mutfağı'nda ,enfes bulgur lezzetlerini tattık!

Kuzguncuk'ta tarihi Simotas binasında boğaz manzarası eşliğinde Elif'in kayınvalidesi Nursen Doğan'ın bizzat elleriyle bizler için hazırladığı bulgurun binbir çeşit halini de görmüş olduk!

Salatasını ,içli köftesini muhtemelen hepiniz tahmin edersiniz ancak bulgurdan yapılan tatlıyı ben şahsen ilk kez duydum ve denedim :)


 

 

 

 
 
 
 

 

 
 

 
 

"Bulgurun Halleri"

Nursen Doğan’ın gazetede Refika Birgül’ün bir yazısını okuduktan sonra gönderdiği kutlama mesajıyla başlayan bulgur macerası “imece usulü çalışma”nın bir ürünü. Nam-ı diğer Bulgurcu Teyze Nursen Doğan’ın yıllardır biriktirdiği, hayal ettiği tarifler; geçmiş ile modernin birleştiği Refika'nın Mutfağı'nda pişti, en doğal haliyle fotoğrafları çekildi ve sonunda tüm bu yolculuk; içinde köftesinden pilavına, dolmasından tatlısına kadar ana malzemesi bulgur olan 110 tane tarifin bulunduğu bir kitap haline büründü.

Bulgurun Halleri, Nursen Doğan’ın doğal dil ve anlayışından uzaklaşmadan, onun önderliğinde ilerlenerek hazırlandı. Tarifler tamamen Nursen Doğan’ın eseri, onun uzun yıllar içerisinde oluşturduğu damak yapısının ürünü. Refika’nın Mutfağı ise yemeklerin sunumu, reçetelerin yazılması, oranların kesin ve net olması gibi konularda yardımcı olarak bu keyifli eseri şekillendiren, yavaş yavaş pişiren kap oldu. Refika’nın da dokunuşuyla, ortaya geleneksel olanın modernle harmanlandığı bu lezzetli çalışma çıktı.


Neden Bulgurlu Tarifler?

Bulgur, sadeliği ile güçlü ve baş döndüren bir malzeme. Yoklukta da varlıkta da adil. Bir nevi simit gibi. En eski bulgur çeşidinin yine bu topraklarda ortaya çıkması ve bu coğrafyadaki köklü tarihi ile evlerimizdeki yaygın kullanımı, bulguru çok bereketli bir malzeme haline getiriyor. Bu nimet, Nursen Doğan’ın bulgurlu tarifleriyle birleşince Refika’nın Mutfağı olarak heyecan duyduk. Bu yolculuğa olsa olsa bulgurla başlanır dedik ve kolları sıvadık. Başlangıçlardan tatlılara kadar bulgurun her halini, bir kaşif ruhuyla keşfetmeniz ve tatmanız için bu kitabı hazırladık.


Nursen Doğan (nam-ı diğer Bulgurcu Teyze) Kimdir?

Nursen Doğan, Refika’nın Mutfağı’nın 68 yaşındaki bulgurcu teyzesi. Adana'da dünyaya gözlerini açan, İstanbul ile evlenen, çocuk ve torunları için Amerika ile tanışan biri olarak bir birikimin birleşimi. Adana'da ilk bulgur dinkini kuran dedesi sayesinde bulgurla iç içe büyümüş, mutfağını da bulgurla zenginleştirmiş ve onca tarifiyle bu işe gönlünü vermiş biri.Neden Refika’nın Mutfağı?

Refika’nın Mutfağı, Refika Birgül önderliğinde Kuzguncuk, Simotas Binası’nda konuşlanan bir mutfak ve yaşam atölyesi. Geleneksele sahip çıkarak, modernle birleştiren, kültürün ve insan emeğinin kıymetini bilen, yemek ve yaşam üzerine tariflerin yazıldığı, TV’ye yemek programı hazırlayarak bu kıymeti dünyaya tanıtma amacında olan sıcak bir atölye.

 
 
 
 

"Refika'nın Mutfağı'nda Pişen Kitaplar" Serisi
Refika’nın Mutfağı ekibi olarak “Refika’nın Mutfağı’nda Pişen” kitaplarımız olsun hayalini kurduk ve gazete yazılarının, TV programının, atölyelerin yanında “Refika’nın Mutfağı’nda Pişen Kitaplar Serisi” fikri ile buluştuk. Bu amaçla;
 • Geleneksel ve yenilikçi olanın hem bir arada hem de pratik olabileceğini anlamaya çalıştık.
 • Aramızdaki mesafelerin kısalmasını istedik. Kitaplarımız sıkılmadan okunsun, başucu kitabı tadında olsun, kimi zaman fotoğraflarına bakarak aksın, kimi zaman ise hikayeleri okunsun; apar topar kalkıp, mutfağa koşulsun, tarifler denensin diye hayal ettik.
 • Yapabilmek, hayal etmekle başlasın, mesafeler de hayal edilenleri gerçekleştirmeye çalıştıkça kısalsın istedik.
 • “Paylaştıkça artar” dedik. Hayat “elimizdeki ile mutlu olabilmekten” ibaret diyerek eldekinin kıymetini anlamaya çalıştık.
 
İşte “Bulgurun Halleri-Başlangıçlardan Tatlılara Bulgurlu Tarifler” de uzun ve imece usulü bir çalışmanın ürünü olarak bu şekilde ortaya çıktı.

Bu şahane resimleri çeken Ferhan Saral 'a ayrıca teşekkürler....

2 yorum:

 1. Ne güzel bir gündü, gece gece midem kazındı:))

  YanıtlaSil
 2. Bulgurcu teyze ve Refika Birgül'ün ortak çalışması olan kitabı merak ettim. Sizin için de güzel bir gün olmuştur. Blogunu takibe aldım bana da beklerim. Sevgilerle...
  www.neclasolen.com

  YanıtlaSil

Special design for Defne ve Derin by GeCe