Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

31 Ocak 2014

Fotoğrafçıma Dokunma!Normal ya da sezeryan her ne şekilde olursa olsun bir bebeğin  anne bedeninden  ayrıldığı o büyülü dakikada  ilk nefesini ,ilk haykırışını ,ilk bakışını fotoğraflamak bence tarifsiz bir iş!
Hatta her çekimde o minicik bedenle yeniden doğmak gibi birşey olmalı diye tahmin ediyorum!

Annenin mahremiyetine ve doğumun büyüsüne gölge düşürmeden profesyonelce ve severek bu işi yapan ,bu işten ekmek parasını kazanan fotoğrafçılara destek vermek için bu yazıyı hazırlarken kendimi kızlarımın doğum fotoğraflarına bakarken buldum yine!

Doğum esnasında ben ve eşim o büyülü dakikalara bizzat şahit olmamıza rağmen,doğum sonrasındaki günlerde o fotoğrafları ne büyük bir heyecanla beklemiştik anlatamam!Halen zaman zaman aralayıp anılarımı tazelediğim hazine gibi adeta kızlarımın doğum albümü  malum içinde iki ayrı hayatın başlangıç hikayesi saklı!

Ben Defne ve Derin'le buluşmamızı ölümsüzleştirmesi için sevgili Şengül Pallı ile anlaşmıştım çok memnun kaldım ,kendisi  ile ilgili yazımı da yine burada paylaşmıştım okumak isteyenler tıklasın!

Ayrıca fotoğrafçı sevgili arkadaşım Yeşim Mutlu kendi blogunda " Doğum fotoğrafı nasıl çekilir ,doğum fotoğrafçısı nasıl seçilir ? " basit ve anlaşılır bir dille yorumlamış ,bu konuda  fikir isteyenler tıklasın!

Son dönemde bazı hastanelerin kendi bünyelerindeki fotoğrafçılar hariç anne adaylarının seçtiklerine izin verilmeyeceği yönünde bir haber duyulunca Facebook da var olan  Doğum Fotoğrafçıları Grubu el ele vererek var olan 143 üye ortak bir kampanya ile bu duruma dikkat çekmeye çalışıyor. Konuyla ilgili olarak change.org‘da da bir imza kampanyası başlatılmış durumda. Arzulanan çok basit. Doğum fotoğrafçılarını aileler kendileri seçsin!
Ailelerin hastane, doktor, ebe, doğum koçu seçme hakkı olduğu gibi  doğum fotoğrafçılarını da elbette   kendi seçme özgürlükleri bulunmalı!


Kampanyayı desteklemek için  imza vermek isterseniz  imza adresi: :www.fotografcimadokunma.com
Facebook:  www.facebook.com/fotografcimadokunma
Twitter:  www.twitter.com/sanatimadokunma

4 yorum:

 1. dogum fotografcisi bana gore biraz da mahrem bir konu bu yuzden ben de kisinin kendi en ozel aninda yaninda bulunacak kisiyi secebilmesini daha adil goruyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle katılıyorum!
   ticari kısmına iştah kabartanların bir kere daha durup düşünmesi gerekir!

   Sil
 2. Merhaba:)
  Bu konuda ailenin isteği göze alınsa güzel olur
  Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yorumunuza katılıyorum!
   bu yazılar yayınlanmaya başlayınca geri adım atan bazı hastaneler oldu
   bunu duymak bile güzel :)

   sevgiler

   Sil

Special design for Defne ve Derin by GeCe