Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

12 Ocak 2014

Kadın Cinayetlerine Dur Demek Senin Elinde!

Türkiye'de hergün artık fazlasıyla kanıksayarak izlediğimiz ya da duyduğumuz kadın cinayetlerine bir dur demek için başlatılan bir imza kampanyasını paylaşmak istiyorum sizlerle.

Bu husus,bizim ülkemizdeki geleneklere bakıldığında maalesef  hem çok hassas hem de çok zor altedilecek bir konu olsa da ben yine de tek bir imzanın bile çok şeyi değiştirebilireceği fikrindeyim!
Güldünya'nın nasıl bir töre cinayetine kurban gittiği halen hafızalarımızda!

Suçlu ya da suçsuz ne bir kadın ne de bir erkek bu şekilde katledilmeyi haketmiyor bence!

Bugün şiddetin her türlüsüne karşıyım diyerek ben bu kampayaya destek vermek için imzaladığımda  henüz 1736 imza vardı!

8 Ocak'ta Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından başlatılan bu kampanyayla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne kadar 25,000 imza toplamak istiyorlar.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'a ulaştırılacak bu imza kampanyasında siz de imzanızla devleti bu önemli konuda görevini yapmaya çağırın!
imzalamak isteyenler için kampanya linki;

http://www.change.org/tr/kampanyalar/stop-the-murder-end-femicide-in-turkey-kad%C4%B1n-cinayetlerine-dur-de

İmza kampanyasının içeriği;

 "Dünya Ekonomik Forumu'nun toplumsal cinsiyet eşitliği verilerine göre Türkiye, eşitliği sağlamakta 134 ülke arasında 126. sıradadır. Son 7 yılda Türkiye’de kadın cinayetleri yüzde 1400 artmış ve 2005 yılından bu yana 4000 kadın şiddete kurban gitmiştir.

         Bu ilanla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı görevini yapmaya, kendi hazırladıkları Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Eylem Planı’nın baş uygulayıcısı ve takipçisi olmaya çağırıyoruz. İnanıyoruz ki, bu plan gerçek anlamı ile uygulanır ise ülkemizin hayati problemi haline gelmiş olan Kadına Karşı Her Türlü Şiddetin önüne geçilebilecektir.

         Eylem Planının Hedefleri: Yasal Düzenlemeler Yapmak, Toplumsal Farkındalık Yaratmak ve Zihniyet Dönüşümünün Sağlanması, Koruyucu Hizmet Sunumu ve Şiddet Mağdurlarının Güçlendirilmesi, Sağlık Hizmetlerinin Sunumu, Kurumlar arası İşbirliğinin Sağlanmasıdır.

         2006 yılında, Kadına Karşı Şiddetle Mücadele devlet politikası haline getirilmiş olmasına rağmen Türk hükûmeti bu politikayı hayata geçirmediği için ölen kadın sayısı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Sadece kağıt üzerinde kalan yasal düzenlemeler nedeni ile şiddete maruz kalan kadınlar valiliklerin, emniyetin, savcılıkların kapılarından elleri boş ve daha çaresiz olarak geri çevrilmektedirler.

         Kimisi boşanmış oldukları eşleri tarafından, kimisi eski sevgililerinin ellerinde, kimisi ailenin erkek bireylerince katledilen bu kadınların ölüm sebepleri, yaşları kaç olursa olsun ayni. Kıskançlık, kendi hayatına kendi karar vermek istemesi, anlaşmazlık, sözde namus davası.

         Lütfen, vereceğiniz imzalar ile giderek artan kadın şiddetinin önüne geçmek için atacağımız adımda yardımcı olun ve bu önemli konuda Türk hükümetini görevini yapmaya çağırın."

0 yorum:

Yorum Gönder

Special design for Defne ve Derin by GeCe