Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 Şubat 2014

İkiz Bebeklerde Emzirme ??? (eğitim hediyeli yazı)

Malum ikiz bebeklere hamile kalınca her anne adayında olduğu gibi benim de  aklımda ilk beliren sorulardan biri  bebeklerin beslenme şekliydi!
Bir yandan iki bebek sahibi olma fikrine alışmaya çalışırken öte yandan da bebeklerin bakımı,uykusu ve özellikle beslenmesi ile ilgili konular hakkında bilgi olmaya çalışıyordum çünkü hazırlık aşamasındaki alışverişimi de buna göre şekillendirmem gerekiyordu.
Emzirme yastığı,süt pompası,mama ihtiyacı olmasa da sağdığım sütü verebilmek için biberon ,sterilazatör vs...
Bu gibi ihtiyaçlar için benim alışveriş listeme bakmak isteyenler tıklasın!

 İkizlerin de her bebek gibi doğdukları andan itibaren, anne sütüyle beslenmeleri en doğal hakları ancak bu dönemde ikiz annesi, her iki bebeği de hakettiği şekilde besleme konusunda kaygı yaşıyabiliyor!
100 ikiz bebek sahibi anneden sadece 3-4 anne sütün yanında besin takviyesine ihtiyaç duymadan bebeğini besleyebiliyor. Aslında tek bebekte de ikiz bebeklerde de  anne sütünün artışı için kural; sık emzirmedir.

Aslında pek çok ikiz annesi gibi ben de buna çok kafa yormuş olsam da doğum öncesi eğitimde bir hemşirenin bana söylediği gibi;
" Yaradan bu konuda çok cömerttir siz sadece bazı detayları gözden kaçırmayın yeter!"

Bu konuyla ilgili ben daha önce pekçok yazı paylaştım ancak bu kez pekçok anneye yardımcı olmuş  Emzirme Danışmanı Sevgili Esra Ertuğrul 'un ikiz annelerine tavsiyelerini sizlerle paylaşıyorum;

*Mutlaka iyi organize olun ! Ev işleri,yemek vs. gibi işleri size yardımcı olacak kişilere devretmeye çalışın.

*Özellikle İlk 3-4 hafta not defteri tutun. Bebeklerinizle ilgili herşeyi yazın.Çünkü bazen hep aynı bebekler besleniyor ve diğer bebek de açlığını gösteremiyor. Bu sebeple beslenme sayıları, adetleri, dışkılama saatleri, idrarları, ağızdan mı yoksa biberon ile beslendiklerini mutlaka not edin!

*İki bebeğinizi aynı anda emzirmeye çalışın  ve sütünüzü sağmak için ikili pompa tercih edin. Hem zaman kazanırsınız hem de iki göğüse aynı anda iletinin gitmesi sütünüzün  daha çok artmasına sebep olacaktır. En rahat emzirme pozisyonu her bebek ve annesi için farklıdır.Çeşitli emzirme pozisyonları deneyerek çok kısa bir sürede, sizin için en uygun emzirme yöntemini keşfetmiş olacaksınız. Bu yöntem aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:

♥ Ayrı ayrı emzirmek: Bebeklerinizle birebir zaman geçirebilmek, onlara ayrı ayrı ilgi gösterebilmek için onları sırayla beslemek isteyebilirsiniz. Ayrı ayrı emzirmenin en büyük dezavantajı, emzirilmeyi bekleyen bebeğin acıkması ve sabırsızlanmasıdır. Ayrıca bu yöntemle emzirmeye ayıracağınız zaman iki katına çıkacaktır.

♥ Aynı Anda Emzirmek: Bu yöntem hem herhangi birinin emzirilmeyi beklerken iyice acıkmasını ve ağlamasını engeller, hem de emzirme işleminin bir seferde halledilmesi nedeniyle size zaman kazandırır. Her iki bebeği de yükseltip göğüslerinize yaklaştıracak bir emzirme yastığı, bu süreçte oldukça işinize yarar.

Peki iki bebeği aynı anda nasıl emzireceksiniz? İşte size bazı yöntemler;

Çift Beşik Tutuşu: Sırtınızı ve kollarınızın altını yastıklarla destekleyin ve dik oturun. Bebeklerinizin birini sağ kolunuza birini sol kolunuza alarak başlarını dirseğinizin iç kısmına yatırın. Vücutları size dönük, ağızları tam göğüs ucu hizasında olmalıdır.

Futbol Tutuşu: Bebeklerinizi emzirme yastığına veya bu görevi görecek birer yastığa yatırın. Vücutları kollarınızın altından geriye doğru uzansın. Başlarını göğsünüz hizasında ellerinizle kavrayın. Gerekirse elinizin altına da yastık koyup destekleyin.

Yatarak Emzirme: Sırtüstü uzanın. Sırtınızı ve kolunuzun altını yastıklarla destekleyin. Kollarınızı bebeklerinizin başlarının arkasından geçirerek beşik pozisyonunda tutun. Ellerinizle arkalarından destekleyin.

Paralel Pozisyon: Bu pozisyonda bebekler aynı yöne doğru uzanır. Bir bebek beşik pozisyonunda sağ göğsünüzdeyken, diğer bebek futbol pozisyonunda, başı sol göğsünüzde, bedeni sol kolunuzun altındadır.

*İkiz annesi olarak ,biraz dinlenebilmek ve nefes alabilmek için  mutlaka bebeklerinizin bakımı, beslenmesi konusunda eşinizin size destek vermesi için onu heveslendirin.Emzirmeniz bittikten sonra bebeklerden birinin gazını giderme işini babaya verebilir veya bezini değiştirtebilir, bu şekilde bebeklerin babalarıyla da ilişki kurmalarını sağlayabilirsiniz. Ben tüm bebek bakımı eğitimlerim de babalara bu uygulamaları yaptırtıyorum. Sizin izin verdiğiniz zaman inanın bunu gayet güzel yapabiliyorlar.

*Bebekleriniz beslenmesi  yetersizse göğüs pompası ile düzenli sağarak süt artışını sağlayabilirsiniz. İlk günlerden itibaren süt artışı ve reflekslerinin gelişimi için  her iki bebeğin de 15- 20 dakika tutularak emzirtilmelidir. Eğer yeterince emip bol idrar ve dışkı yapabiliyorlarsa bu zaten sorun yok demektir.

*İkiz anneleri mutlaka beslenmelerine dikkat etmelidirler. Özellikle protein ağırlıklı beslenmek,bol su ve sulu gıdalar tüketmek sütün artışını olumlu şekilde etkileyecektir. Ara öğüne önem verin. Eve her yana minik kaselere ceviz,badem koyun. Yanında bol bol su içmeyi ihmal etmeyin!

İkiz anneliğinin zor yanları her ne kadar çok olsa da terazi de keyifli yanları hep ağır basıyor!Malum bazen size çok zor gelen birşey için  küçük detayları öğrendiğinizde daha kolay ve zevkli hale gelebilir!

Bu yazıya yorum olarak  mail adresini  bırakanlar arasından  anne adayı ya da yeni anne olmuş 1kişiye 16şubat pazar günü ,Esra Ertuğrul'un vereceği Anne sütü ve Emzirme seminerine katılım hakkı hediye ediyorum!
Yeni annelerin bebeğiyle katılması halinde birlikte emzirme şeklinizin doğruluğu kontorl edip size özel bir  emzirme planı da hazırlanıyor bu eğitim esnasında.
Emzirmenin eğitimi mi olur demeyin,hem sizin hem de bebeğinizin hayatını kolaylaştırmak için bu eğitime katılma şansınızı deneyin!

Ayrıca dilerseniz kendi tecrübelerinizi de yorum olarak bırakıp yazıyı okuyacak ikiz annelerine fikirlerinizle katkıda bulunabilirsiniz!

Anne Sütü ve Emzirme Semineri  (uygulamalı ders anlatımına bebeklerinizle katılabilirsiniz)

-Anne sütünün oluşumu ve üstünlükleri, 
Anne sütüne nasıl başlamalıyım?
-Anne sütünün gelişimi
-Sütüm bebeğe yetiyor mu?
-Emzirme pozisyonları
-Emzirme sorunları
-Anne sütünü Arttırmak için yapılabilecekler
-Emziren Annenin Beslenmesi
-Emzirme ve Baba
-Prematüre ve Düşük Ağırlıklı Bebeklerde Emzirme
-Çalışan annenin Emzirmesi ve İşe Adaptasyonu
-Biberon ve Emzik
-Emzirme Döneminde kullanabileceğiniz  yardımcı malzemeler


Eğitim tarihi ve yeri 
16 Şubat 2014 pazar saat 11:00-13:00  
Vukela Caddesi, Kitapçı Mehmet Efendi Sokak,Divan Palas Apartmanı, B Blok No: 19 D: 18 Kat: 1
Bostancı İSTANBUL  
Telefonu:0216 380 57 51


4 yorum:

 1. ben de yeni hamile olarak çok isterim bu eğitime katılmayı
  melek - melekistanbulll@gmail.com

  YanıtlaSil
 2. Üç ay sonra emzirme serüvenimiz başlayacak bilgiler için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. ilk çocuğunu emziremeyen bir anne olarak, 2.'si yoldayken yardımı olsun diye katılmayı çok isterim. mugebozkilic@hotmail.com

  YanıtlaSil
 4. Biberondan emzirmeye geçiş yapmış çiçeği burnunda bir anne olarak kafamda pek çok soru var , yazı çok güzel , eğitimin konu başlıkları da :) Teşekkürler..lalelmas@gmail.com

  YanıtlaSil

Special design for Defne ve Derin by GeCe