Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

14 Şubat 2014

İkiz Dili Nedir? Hiç Duydunuz mu?İkiz bebek sahibi olunca,durum tek bebek gelişiminde bazı konularda farklı işleyebileceği için  ister istemez insan internetten  pekçok yayın okuyup fikir edinmeye başlıyor.Ben de ikizlerde konuşma dönemi ve  dil gelişimi üzerine yayınları okurken Tübitak destekli ikizlerde dil gelişimi projesine rastladım.

Defne ve Derin henüz 9 aylıkken ,proje koordinatörü Bilgi Üniversitesi  öğretim görevlisi ve yine benim gibi ikiz annesi sevgili  Nihan Ketrez'le görüşüp projeye gönüllü olarak katılmak istediğimizi bildirmiştim.

Bu projede ikizlerin dil gelişimi yarım saatlik süreler halinde kaydedilip söyledikleri kelime sayısı ,kurduğu cümlenin yapısına göre yaş ve gelişimine göre  istatistiki bir veri haline getiriliyor.
Çocukların gelişimindeki herhangi bir sorun için teşhis tedavi vs uygulamıyorlar elbette ya da kimsenin çocuğunu kimseninki ile kıyaslama için değil bu çalışma!


26ay süresince buna devam ettik  hatta geçtiğimiz yaz kısa bir dönem Derin çok kelime kullanarak konuştuğundan Defne'nin kelime kullanmak yerine bazı şeyleri sadece işaret ettiğini farkedip ona göre yalnız vakit geçirmek ya da o esnada işaret ettiği şeyi anlamayarak ısrarla söylemesini beklemek gibi birtakım acil önlemler alarak tekrar Defne'nin hızla konuşmaya devam etmesini sağlamıştık.

Bu dönemde projede Nihan hn.'ın gördüğü pekçok ikiz sebebiyle bize fikirleriyle de yardımcı olmuştu.Kayıt sonuçlarını daha sonra bana kağıt üzerinde grafik olarak  gönderdiğinde de farkettim ki ;Defne de o dönem kelime kaybı var Derin'in ise kullandığı kelime sayısında artış var !

Bizim yaşadığımız baskın ikiz eşi sebebiyle ,çocuklardan birinin su isterken bile "zaten bunu ikizim istiyor benim tekrarlamama gerek yok işaret etsem verirler beni anlarlar " şeklinde düşünerek geliştirdiği ancak bu durum ebeveynler tarafından  farkedilmezse çocuğun gitgide içine kapanıp dış dünyayla iletişimini kesmesine kadar varabilecek sonuçlar doğuran bir hadiseydi.

Biz çok hızlı farkedip bu durumu hemen aştık lakin ikiz bebeklerde bir de farkedilemeyen gizli ikiz dili adı verilen bir durum varki bu durum biraz daha farklı!


Peki Gizli İkiz Dili Nedir ?
  • İkizlerin kendi aralarında geliştirdikleri sadece kendilerinin anladığı bir gizli dildir
  • Bazı ikizler sadece birbirlerinin anladığı bazı kelimeler uydururlar,bazılarınınki ise duyulduğunda kulağa yabancı bir dil gibi gelen çok daha karmaşık bir sistemdir
Gizli İkiz Dili  Kimlerde Görülür ?
  • Bazı ikizlerde
  • Özellikle birbirlerine duygusal ve fiziksel olarak yakın olan ve birbirleriyle uzun süre yalnız kalan tek yumurta ikizlerinde 
Gizli İkiz Dili  Neden Olur?
  • ikizler zamanlarının büyük bir kısmını birlikte geçirirler.Bu da kendi aralarında anlaşmalarını sağlayacak bir sistem oluşturmaları için özel bir imkan sağlar.
Gizli İkiz Dili Ne Zararı Var?
  • Kendi başına bir zararı yoktur ama ikizlerin biribirleri dışında başkalarıyla konuşarak iletişim kurmalarına engel oluyorsa zararlıdır.

*Nihan Ketrez' in İkizlerde Dil Gelişimi çalışmasından alıntıdır.


İstanbul İkiz Çalışması halen prematüre,tek ya da ikiz bebeklerle kayıtlar yaparak çalışmasına devam ediyor.

Yeni gönüllü olacak bebeklerin 1 yaşını yeni doldurmuş olması (2013 Aralık-Ocak doğumlular) gerekiyor.Projede özellikle  tek kız bebek ,kız ikiz bebekler  ve prematüre tekil (kız ve erkek) gönüllü bebekler eksik!

Katılmak isterseniz ya da konu ile ilgili kafanıza takılan herhangi bir konuda Nihan hn.la direk iletişim kurmak isterseniz mail atabilirsiniz!
Nihan Ketrez

nihan.ketrez@bilgi.edu.tr

Blog ya da Facebook sayfasından ikizler ya da prematüre bebeklerin dil gelişimi ilgili daha fazla paylaşıma ulaşabilirsiniz!

0 yorum:

Yorum Gönder

Special design for Defne ve Derin by GeCe