Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

25 Şubat 2014

İkizler birbirlerini kıskanır mı?

İkizlerim Defne ve Derin artık 26aylık oldular ,2yaşının getirdiği tarifsiz güzelliklerin  yanında bir de bazı tuhaf ama beklediğimiz huylar da çıktı meydana.
Öncelikle tarifsiz güzelliklerden bahsedeyim kısaca;herhangi bir yere sadece ikizlerden sadece biriyle gidiyorsam ki gittiğim bu yer muhtemelen hastane vs gibi bir yer olmasına rağmen  arka koltukta yalnız başına otokoltuğunda oturmak istemiyor. Evde kalan ,geri döndüğümüzde "neden beni almadınız ben sizi merak ettim" diyebiliyor.
Uykuya yatarken ya da uyandıklarında sanki kırk yıldır birbirlerini görmemişler gibi sarılıp öpüşüp koklaşıyorlar!Bu kısmı hakikaten bazen sinirlerimi zıplatsa da aslına bakarsanız bir anne için tarifsiz güzellikte!
Eline yemesi ya da oynaması için en ufak bir şey verdiğimde hangisine olursa olsun mutlaka ikizi için de istiyor.
Ben bir uyarıda bulunduğumda ikisinden biri o esnada  buna uymuyorsa,diğeri sanki  içine ben kaçmışım gibi ötekine öğütler yağdırıyor beni dinlemeyen şahıs ikiz eşini durup dinliyor o da ayrı tabii  :)


Gelelim bu güzelliklerin bonusu olan sevimsiz huylara ; kimi zaman herhangi bir oyuncağı  ya da anne/babayı  paylaşamadıklarında birbirlerine zarar verme boyutuna varan  kaba kuvvet  kullanıyorlar.
En basit ,en önemsiz olayda bile kim yaptı?  neden yaptı ? nasıl yaptı ? soruları daha ağzımdan çıkmadan mutlaka  biri , hemen diğerini şikayet ediyor hoş ne kadar doğru ne kadar uydurma  onu da anlamak için titiz bir  sorgulamaya  geçiyorum malum bir de adaletli davranmak zorundayım .
Öte yandan bazen her ikisinin de önünde aynı yiyecek ya da aynı içecek olmasına rağmen  birbirlerinin önündeki daha mı cezbedici geliyor gözlerine bilemiyorum ama ısrarla kendisinkini bırakıp diğerininkini almak istiyor öbürü de vermeyince kıyamet kopuyor elbette!

İki farklı renkte ya da modelde aldığım aldığım kıyafetler yüzünden de  bazen ciddi kavgalar ve kıskançlıklar yaşanıyor aralarında tabii ben her ne kadar bu senin o da senin desem de o esnada benim söylediklerimin onlar için hiçbir anlamı yok!

İşte bunlara benzer olaylar karşısında , ebeveyn olarak  ikizlerin arasındaki hassas dengeyi tutturmak hakikaten zor zanaat!Her ikisine de eşit davranabilmek için yoğun çaba harcasam da bazen kıskançlık sebebiyle çıkan kavgalarda ikisinin arasında kendimi bir anda hakem olarak buluyorum ki aslında bu hiç istemediğim bir rol!

Bir de ikiz hikayelerinde hep vicdan terazisinden bahsediyoruz ya,işte o terazi çok hassas çalışıyor olsa da bazen her ikisini de aynı anda kucaklamak ,öpmek ,sarılmak ,koklamak ya da  isteklerini  aynı anda yerine getirmek mümkün olmuyor!İşte o anlarda haklı olarak annesini , yine en sevdiğinden kıskanan bir çocuğun her türlü kaprisini anlayışla karşılamak gerekiyor.İkizler arasındaki kıskançlık konusunda,öncelikle kendim ve yazıyı okuyacak diğer  ikiz anneleri için hem cocukvegenclerindunyasi.blogspot.com isimli blogundaki yazılarını çok beğendiğim hem de kendisinin bir ikizi olduğu için konuya fazlasıyla hakim olduğuna  inandığım Klinik Psikolog – İkiz teki sevgili Cemre Soysal'ın bu konuya dair uzman görüşlerini ekledim!

İşte Cemre Soysal'ın ikiz ebeveynlerine tavsiyeleri;

İkiz çocuklar hakkında en merak edilen konulardan biri birbirlerini nasıl görüp yorumladıklarıdır. İkiz olanların en sık rastladıkları yorumlar şunlar olabilir:

“İkizine baktığında aynaya bakıyor gibi hissetmiyor musun?”,

“Ah ben ikizim olmasını asla istemezdim, nasıl paylaşırdım her şeyi!” veya “Anneniz sizi karıştırıyor mu?”

Bu sorulara daha onlarcasını ekleyebilirim; hem bir uzman hem de bir ikiz teki olarak. Ama esas değinmek istediğim konu ikizlerin arasındaki kıskançlık duygusu.

Acaba sahiden de dışarıdan göründüğü gibi “her şeyi paylaşmak” onları rahatsız eder mi?
İkizlerin anne karnından başlayarak sürekli bir paylaşım içinde oldukları doğrudur. Anne karnını, anne sütünü, ailenin ilgi saatlerini, ranzanın katlarını...sürekli paylaşırlar. Fakat bu paylaşım, ikiz kardeşler arasında kıskançlık gibi olumsuz bir duyguya dönüşmek zorunda değildir. Bu konuda en önemli görev ebeveynlere ve çocukların içinde bulundukları sosyal çevreye düşmektedir.

İkiz çocukların kişilik özellikleri, beğenileri çoğunlukla birbirinden farklıdır. Hatta çevrenin de bu konudaki katkısı çok belirgindir. Daha ilk gördüklerinde hemen sorarlar: “Hangisi uslu, hangisi yaramaz?” İşte en tehlikeli tutum, ikizleri sınıflandırmaktır.

Yani kişilik özelliklerini ayırarak uslu olan, yaramaz olan; söz dinleyen, mızmız olan gibi ayrımların yapılması zaman içinde çocukların da kendilerine yapıştırılan bu etiketlere uygun davranmasına yol açar. Kıskançlığın başlangıcı da bu noktadır. Eğer çocuklar birbirlerini yapmak istedikleri bir davranışın önündeki engel olarak görürse aralarında rekabet oluşur, hatta zarar verme davranışına dahi girebilirler.

Ailelerin ikiz çocuklarını birbirlerinden bağımsız iki birey gibi düşünmeleri önemlidir. Onlar bu bağımsızlığı vurguladıkça çocuklar da birbirlerini rakip veya engel olarak görmekten ziyade hayatın her anını paylaştıkları büyük bir destek olarak görmeye başlarlar.

Unutulmamalıdır ki, doğa zaten onlara birlikte olma içgüdüsünü vermiştir. Eğer aileler bu doğallıkla uyumlu davranırlarsa büyük kıskançlık krizlerinin olması beklenmemektedir.

Sevgiler,

4 yorum:

 1. benilkiker ikiz degiller ama birine cukulata versem oteki de yesin diye aglarlar. biri oteki olmadan cikmak istemez.... cok guzel bir yazi olmus yine ellerine saglik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler !
   yaşları birbirine yakın olan kardeşler içinde elbette durum çok benzer

   Sil
 2. Aslında kilit nokta burada...doğal ve bağımsız olmaları gerektiğini ebeveyn olarak kabullenmek...
  Olanı olduğu gibi sevmek, kabullenmekle eşdeğer...her ne kadar ikizim olmasa da:)
  Sevgiler tek çocuk annesinden:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tek çocuk bile olsa dediğin doğru olanı olduğu gibi kabullenmek çok önemli ama işte ikizlerde bazen terazi sağa sola kayabiliyor dengeyi bulmak çok önemli
   Hassas ve ebeveyni de zorlayan bir durum aslında :)
   sevgiler

   Sil

Special design for Defne ve Derin by GeCe