Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

24 Mart 2014

İnteraktif Çocuk Kütüphanesi nedir?

Türkiye'nin ilk interaktif çocuk kütüphanesi 19mart çarşamba günü Kadıköy-Özgürlük Parkı içinde açıldı.Mahalle aralarında açılarak yayılması öngörülen hatta diğer ilçelerin de desteğiyle  çok daha geniş kitlelere ulaşması hedeflenen bir kütüphane bu!


Aslında  bu projeyi benim de duyurmak istememin en önemli nedeni tamamen bir annenin önayak olması.Bu projenin hayata geçirilmesi için fikir annesi olarak  topladığı imzaları Esra hn'ın kızıyla birlikte Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'e bizzat sunarak mutlu sona ulaşılmış olması bence takdir edilmesi gereken bir özveri!

Bu kütüphaneden önce ,özellikle son dönemde evlerin küçük odalarına sıkışan çocukların yakın çevredeki parklarda veya  uygun mekanlarda biraraya gelerek kitap okuyabilmelerine olanak sağlamak için Esra hn yakın çevresindeki anneleri de teşvik ederek  Kitap Okuyan Çocuklar Projesini başlatmış.
Bu projede  birleşen ailelerin amacı  Türkiye'nin her yerinde özellikle okul dönemi öncesi 0-6yaş aralığındaki çocukların daha fazla kitapla tanışabilmesine olanak sağlamak .


KÜTÜPHANEDE NELER OLACAK?

İnteraktif Çocuk Kütüphanesi ile özellikle 0-6 yaş arası okul öncesi çocukların sosyalleşerek, deneyerek, gözlemleyerek, hissederek ve keşfederek öğrenmeleri, küçük yaşta okuma-yazma öğrenmeden aileleriyle kitap okuyarak kitap okuma kültürünü kazanmaları amaçlanıyor. Kapalı olduğu Pazartesi günü hariç, her gün 11.00 ve 15.00’te düzenli olarak kitap okumaların gerçekleştirileceği kütüphanede, çocukların hayal güçlerinin gelişmesine yönelik etkinlikler, çocuk eğitimi, çocuk gelişimi, çocuk-aile ilişkisi gibi konularda seminerler yapılacak.


ÇOCUK KÜTÜPHANELERİNİN AMAÇLARI

Kitap Okuyan Çocuklar Projesi’nin Türkiye’nin her yerinde oluşmasını arzuladığı çocuk kütüphanelerinin ana amaçları şöyle:

• Ailelerin çocuklarıyla kütüphaneye gelip okumalar yapıp, aktif okuma kültürünü oluşturmalarını sağlamak,
• Ailelere çocuklarıyla nasıl kaliteli vakit geçirebileceklerini ve çocuklarına pedagojik açıdan nasıl davranmaları gerektiği konusunda yol göstermek,
• Aileleri; aile içi şiddet, çocuk hakları, çocuk bakımı gibi konularda belediyenin pedagogu ve uzmanlar liderliğinde eğitim seminerleri düzenleyerek bilgilendirmek,
• Çocukların sosyalleşerek, deneyerek, gözlemleyerek, hissederek, keşfederek öğrenmelerini sağlamak,
• Özellikle büyükşehirlerde yaşayan ailelerin biraraya gelerek çocuk yetiştirmenin yüklerini paylaşarak bu yükün azalmasına yardımcı olmak


Bilgiler Kadıköy Belediyesi internet sayfasından alıntıdır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Special design for Defne ve Derin by GeCe