Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

9 Mart 2014

Kaş ,Kirpik tutarak uyumak...

Başlık yaşamayanlar için çok saçma biliyorum benim de başıma gelmemiş olsa bana da saçma gelirdi kesinlikle.Çoluk çocuk sahibi olmadan seneler önce, kuzenimin oğlu uyurken onun kulağını tutarak uyurdu da ne saçma derdim evet dilimi ısırmamışım sanırım başıma geldi!

İşte bu  yüzden  paylaşmak istedim yaşadıklarımı şayet varsa sizler de  bebeklerinizin  uyku alışkanlıklarını gözden geçirin diye !

Malum bebek ilk doğduğunda elbette kucaktadır ,hatta uzun müddet kucakta sallanarak uyutanlar çoğunluktadır ancak belli bir süre sonra her bebek herhangi bir yöntemle zaten  kendi  uyku düzenini belirler.

İşte bizim evde iki bebek olunca kim kucakta kim yatakta onu takip ederken günler geceleri kovaladı geldik bugünlere ...

İkizlerim doğduğu ilk andan itibaren belli bir süre  kucakta sallanabilirler elbette ama asla ayakta sallanmaya alışmamalılar diye kafama koymuştum.Bu konuda başarılı oldum ve hiç ayakta sallanmak nedir bilmeden uyudular hep.

Ancak ilk dönemlerde ben herhangi bir uyku düzeni kurmaya çabalamadım tek yaptığım aynı anda uyumalarına özen göstermek oldu elbette birinin  erken birinin  geç uyuduğu zamanlar çok oldu!
Derin ilk zamanlarda hep kendi beşiğinde ,sonraki aylarda ise hep kendi yatağında döne döne kimseye temas etmeden uyumayı tercih ederken Defne,hep daha ten teması isteyen illa sıkı sıkı sarmanlamak isteyen oldu.

İtiraf edeyim Defne tüm gebelik sürecinde hem Derin 'in altında tabir-i caizse biraz ezildiğinden hem de naif ve narin yapısı nedeniyle "kınalı kuzum" diye sevip sadece uyusun diye 2saat kımıldamadan sol koluma yatırdığım zamanları hatırlarım ama aynı anda her ikisinin uyuması için  aslında onu da yapmaya mecburdum.İkisi aynı anda uyumasa ne olurki demeyin hiç annenin de nefes almaya dinlenmeye ihtiyacı var elbette!
Yoksa birbirini takip eden emzirme seansları o dönemlerde anneyi inanılmaz yoruyor ve hatta yıpratıyor!

Neyseki o ilk altı aylık dönemi  atlattık bu kez nasıl uykuya yatırmalıyız derdi başladı,eşim birini ben de diğerini alıp farklı odalarda yanlarına yatırarak uyuttuk.Sonrasında kendi odalarında yataklarına yatırdık.
Bu dönemlerde Derin ,hep sütünü içip kendi kendine 10dakika içinde uyuyan bebek olurken
Defne de daha önce ,hiç duymadığım saçmasapan bir gözüme dokunarak uykuya dalma huyu başgösterdi.
İlk etapta çok önemsemediğim ancak sonrasında kaş ve kirpiklerime dokunarak uyumayı öyle bir adet haline getirdiki inanılmaz rahatsızlık vermeye başladı.
Bebek arabasında  çok rahatlıkla uyuduklarından bu durum sadece evde birisi yanında yatarken aradığı birşey oldu ancak bu benim için çok sevimsiz olmasına rağmen evde en fazla 20-30dk arasında uykuya dalması için hep kabullendiğim birşey oldu.Geçen yıl katıldığım  Uyku Meleği Seride Samurkaş'ın eğitiminde, bunu kendisine sorduğumda elini tutun ve yavaş yavaş unutmasını sağlayın demişti ancak bu Defne'yi  nasıl  sakinleştiren güvenle uykuya dalmasını sağlayan birşeyse o kadar zamandır  vazgeçmedi.Hatta bu sevimsiz huy ,geçtiğimiz ocak ayında tüm aileye göz enfeksiyonun da bulaşmasına neden oldu.

Üstelik bu huyu nedeniyle bana daha fazla bağlandı,sürekli beni ister oldu uyurken ve bu durum 2yıl boyunca beni ,gece uykuları için eve bağlayan başlı başına  zaruri  bir olay haline geldi.

Evde benimle ya da eşimle uyuyor ,gündüzleri ise annemle ama enteresan olan bunu bebek arabasında talep etmiyor ,muhtemelen arabadaki hafif sallantıyla kendi kendine uykuya dalıyor.

Şimdilerde "benim gözüme elleme ama senin yanında yatarım" deyince kabullenmeye başladı ve şimdi elini kendi gözüne koyup uyuyor.

Bugüne kadar uykuya dalarken kolaylık sağlaması için ne bir uyku arkadaşı ne de başka bir oyuncak vs kabul etmedi !Hatta  anne  kokusu geçsin diye o uyku arkadaşı ile ben birkaç gece geçirmeme rağmen olmadı ,olamadı malesef...

Aman siz ,siz olun yanına yatmak yerine kendi yataklarında uyuma yöntemlerini deneyin  ve en önemlisi uyku arkadaşı,ayıcık,tülbent ya da bizdeki gibi kirpik vs tutarak uyuma alışkanlıkları için erkenden önlem alın!


8 yorum:

 1. bizde de ya tavşanı ya battaniyesi yada vada sıya uyuyuor o yumuşak köşeleri avcunun içerisine sürterek uyuyor dedğin gibi sadece evde talep ediliyor bunlar dışarıda arabalarında yada başka yerde değil :) sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu yazıyı yazmak çok uzun zamandır aklımdaydı ancak fırsat bulabildim ama yazıyı paylaştıktan sonra da pek çok kişinin aynı dertten muzdarip olduğunu gördüm.
   açıkçası çözümü nedir ya da müdahale etmeli mi vs konularını araştırıyorum şayet bir uzmandan yanıtını bulursam hemen blogda paylaşıyor olacağım
   sevgiler

   Sil
 2. duygucum bu konuda en çok canı yananlardan biride benim.kızım kesinlikle kaşlarımla oynamdan uyumuyordu,hala da zaman zaman öyle oluyor ama artık konuşarak anlaştığımız için anlatıyorum yara olduğunu çok acıdığını.bve gerçekten yara oldu kabuk bağladı kaşlarım döküldü neler neler çektim.çok kötü bir durum.çin işkencesi dedikleri bu olsa gerek bazen dozu öyle bir artıyorduki aman Allahım acıdan mahvoluyordum.dediğim gibi 3 yaşından sonra anlatıyorum elini çekiyorum elele tuttuşalım diyorum.yada bende ona aynısını yapıyorum o zaman bırakıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. inanmıyorum!
   ama ne kadar sinir bozucu ve rahatsızlık veren birşey olduğunu o kadar iyi biliyorumki çin işkencesi tarifi kısmen doğru :)
   Defne henüz 27.ayın içinde ama biraz biraz bırakmaya başlasa da en canının sıkkın olduğu ya da uykuya en dalamadığı zamanlarda tek eli hemen gözüme kayıyor yine

   Sil
 3. bu arada kaş farı ile ilgili yazı hazırlıyordum az önce bunu okudum tam isabet oldu:)))eğer kaşların döküldüyse benim gibi tavsiye ederim:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kaşlarım dökülmedi Allahtan ama Defne göz ,kirpik ve şimdi kaş sıralamasına geldiğinden bundan sonra tamamen bırakmazsa bu da başıma gelebilir yani :)

   Sil
 4. yiğit'i biliyorsun emerken uyuyor bizde de diğer göğüs ile oynama huyu var bazen inanılmaz canım yanıyor:( bir de ilk 6 ay alt dudağımın içini tırnaklarıyla parçalayarak uyurdu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yiğit efsane :)))
   inanki hangisi daha kötü bilemedim ama uykuya dalma hadisesi her çocukta ayrı bir mevzu onu çok çok iyi anladım özellikle bu yazıdan sonra bir kez daha!

   Sil

Special design for Defne ve Derin by GeCe