Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

29 Mart 2014

"Turkuazoo" ilk akvaryum gezimiz!


Geçtiğimiz ay yine böyle yağmurlu ,kasvetli bir pazar sabahı ne yapsak diye düşünürken kızlarımızı akvaryuma götürelim dedik ancak  İstanbul'da iki ayrı akvaryum olduğundan hangisinin bize daha uygun olduğunu konusunda kararsızdık!
Twitter'a yazıp annelerden bu konuda tavsiye istedim ama cevaplar gelene kadar hızlıca hazırlanıp evden çıktık!
İlk akvaryum gezimiz için,internetten daha ufak çaplı olduğunu anladığım Turkuazoo'ya  karar verdik ancak sonrasında sosyal medyadaki annelerden  Florya'daki İstanbul Akvaryum'un çok daha ferah ve büyük olduğu yönünde tavsiyeler geldi. 

Bayrampaşa Forum Avm içerisinde yeralan Turkuazoo her ne kadar küçük ve biraz loş olsa da ,Defne ve Derin için inanılmaz keyifli bir gün geçirmeleri için yeterliydi.

Giriş 0-3 yaş arası ücretsiz sadece yetişkin ücreti ödeyerek gezebiliyorsunuz!Güncel fiyat listesine buradan tıklayarak ulaşmanız mümkün!

Ben daha önce , Barcelona ve Valencia 'daki iki büyük tematik akvaryumu gezmiştim ancak o dönemde henüz çocuk sahibi olmadığım için gerçekten bu kadar keyif aldığımı hatırlamııyorum.
İnsanın anne olduktan sonra, dünyayı çocuklarının gözünden yeniden bambaşka bir heyecanla keşfetmesi hakikaten tarifsiz ve ben onlarla bunu yaşayabildiğim için en az onlar kadar keyif aldım.

Kocaman kedi balıklarından,terapi uygunlanmış vatozlara ,dev köpekbalıklarından piranalara kadar onlarca balık çeşidini görmek Defne ve Derin'i nasıl mutlu etti anlatamam.
Özellikle dalış saatinde ,balıkadamları izlerken yüzlerindeki şaşkın ifadeyi görüntülemek isterdim ancak hayretler içinde  cama yapıştıkları için bu pek mümkün olmadı :)Vatozu elleriyle besleyen görevliye de bunu nasıl yaptığını ben  sormadan edemedim hepiniz hatırlarsınız  dünyaca ünlü Timsah avcısı Steve Irwin, kalbine batan zehirli vatoz iğnesi yüzünden ölmüştü.
Bu vatozlar, akvaryuma getirildiğinde ön taraftaki ziyarete açık alana koyulmadan önce  farklı bir kısımda tutularak uyumluluk sağlaması bekleniyormuş bu sebeple hiç korkmadan elleriyle bu şekilde besleyebildiğini anlattı.

Yine başka bir kısımda,elinde ters çevirilmiş bir  yengeç tutan görevliden onun özelliklerini dinledik hızlıca ,üstelik isterseniz dokunmak serbest!

Köpekbalıklarıyla  birlikte binlerce balığın üstümüzden süzülerek geçtiği ,bizim de heyecanla seyrettiğimiz uzun koridor hakikaten oldukça etkileyici!

Dev deniz kaplumbağalarının rehabilitasyon merkezi de bu akvaryum içinde yeralıyor.İki büyük havuz içinde yaklaşık 30-35kg ağırlığında olduğu bilgisi verilen iki deniz kaplumbağasını da görmüş olduk.
Elbette gördükleri minik su kaplumbağalarından sonra bunların büyüklüğü karşısında biraz inanamayarak "bu da kaplumbağa mı anne?"  diye defalarca sordular  :)

Arabanızı rahatlıkla avm otoparkına parkedip sonrasında keyifle gününüzü geçirebileceğiniz güzel bir ortam ancak biz pazar günü erken saatte akvaryuma girmemize rağmen çıktığımızda alışveriş merkezi inanılmaz kalabalıktı ,şansınız varsa haftaiçi daha sakin bir günü tercih edin derim elbette!0 yorum:

Yorum Gönder

Special design for Defne ve Derin by GeCe