Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

4 Nisan 2014

Mini Söyleşi 1 - Türkiye'nin ilk organik restoranı sahibi BurcuÖztürk6 Mart'ta İstanbul Anadolu Yakası'nda açılan Akasya Avm içinde yeralan Organik'im Mutfağı,Türkiye'nin organik ürünlerle yemekler sunan ilk restoranı olma ünvanını taşıyor!
Dekorasyonunda özellikle doğal ahşap ve bambu kullanılan Organik'im restoranı içinde aynı zamanda yiyecek ve temizlik ürünlerine kadar pekçok ürünü bulabileceğiniz bir de mini market yeralıyor!
Organik'im mutfağının çıkış noktası da  zaten Şaşkınbakkal'daki organik ürünler  satan Organik'im marketi.

Menüsünde en çok dikkatimi çeken her yemeğin yanında Doğal,Organik,Vegan vb.gibi bilgilendirici ifadeler oldu! Fiyatları organik olduğu için zannedilenin aksine çok yüksek değil Bağdat Caddesi'nde ya da farklı bir avm içerisinde yeralan restoranla ile hemen hemen aynı seviyede!
Üstelik lezzeti fiyatlarına kesinlikle değer fikrindeyim inanın organik olduğu için midir yoksa mutfağındaki kaliteden mi bilemiyorum ama yediğim isli lor peynirinin ve hünkar beğendinin tadı damağımda kaldı!

Asıl mesleği avukat olan,iki çocuk annesi Burcu Öztürk 'e bu girişim hakkında merak ettiklerimi sordum işte cevapları ;

1.)Organik ürün perakende satışına ve ardından restoran işletmeciliğine girmeye nasıl karar verdiniz? Ya da Çocuk sahibi olduktan sonra bir annenin doğal ürün arayışı diyebilir miyiz? 
Organik üretim zaten ailece hassas olduğumuz bir konu, özellikle çocuk sahibi olduktan sonra bunun ne kadar önemli ve gerekli olduğunu gördük. Fakat bu ihtiyacımıza karşın karşımızda ürün tedarik edebileceğimiz kurumsal güvenilir temiz bir tedarik firması bulmakta zorlandık ve 13 senelik kurumsal gıda işletmeciliği bilgimize ve alt yapımıza güvenerek bu ihtiyacı en iyi bizim karşılayabileceğimizi düşündük.Yola çıkarken öncelikle kendimizin ,misafiri olmaktan mutlu olacağımız bir market ve mutfak açmak arzusundaydık ama bunu yaparken herşeyim ciddi ve sıkı denetlendiği bir yapı oluşturmak istedik ki ne mutlu bize bunu da başardık!

2.)Organik kelimesi,ticari çıkarlar gözetilerek son dönemde herşey için kolaylıkla kullanılır oldu peki size “organik “ nedir diye sorsam nasıl ifade edersiniz?

Bizim için organik bir ürünün üretim sürecinde tohumundan hasadına, misafirlerimize ulaşana kadarki sürecin tümünde sağlığa uygun ve doğal olduğunun sözlerle değil belgeler ile kanıtlanmış olması durumudur.


3.) Ürünlerinizi nereden temin ediyorsunuz ? İlk kaynağını hatta toprağından sertifikasına kadar kontrol etme şansınız var mı?

Bütün ürünlerimiz organik lisansa sahip ürünler olup bu belgeler hem merkezimizde arşivlenmekte, hem şubelerimizde birer kopyası misafirlerimizin incelemek istemeleri durumunda göstermek için hazır tutulmakta hem de internet sayfamızda yayınlanmaktadır, ilgili belgelerin alındığı denetim kuruluşlarından bu ürünleri geriye doğru takip edebiliyoruz.

4.)Organik ürün denilince eskiden çok pahalı olduğu için herkes uzak dururken son zamanlarda ise her yiyeceğin hatta sabundan kıyafete kadar aklınıza gelebilecek pekçok üründe organik olanını tercih eder olduk.Ve siz bir ilki gerçekleştirip Türkiye’nin “Organik Restoranını” açtınız .Sizin müşterilerinizden bu konuda aldığınız ilk yorumlar/tepkiler nasıl?

Fiyatı arz talep dengesi belirler, eskiden talep fazla fakat arz az idi fakat artık hem ürün çeşidi hem ürün adedi arttı ve rekabetle beraber ürünler ulaşılabilir rakamlara indi, bu sebeple artık herkes organik ürüne rahatça ulaşabilir. Ayrıca biz raflarımızda her ürün çeşidinden en az iki ayrı marka bulundurmaya çalışıyoruz, bu sayede misafirlerimizi bir ürün almaya zorlamak yerine hem damak tadlarına göre hemde bütçelerine göre tercih yapabilmelerini sağlıyor, böylelikle tat ve fiyat çeşitliliği yaratmaya çalışıyoruz.
5.)Herhangi bir ürünü “Organik”sıfatıyla satmak kimi zaman daha çok sorgulanması demektir ve özellikle annelerin güveninin kazanmak çok zordur.Siz ,restoranınızda öncelikle bir anne olarak nelere özen gösteriyorsunuz?

Ürünlerimizi zaten belirli standartlar çerçevesinde tedarik ettiğimizi belirtmiştim, bu ürünlerin şubelerimizde misafirlerimize sunumuna gelince burada dikkat ettiğimiz iki konu var ki bunlar; tazelik ve hijyen.

Ürünlerimizin son kullanma tarihleri hem stok takip programımız tarafından hemde çalışma arkadaşlarımız ve bizler tarafından kontrol edilmektedir, son kullanma tarihi gelmemiş olsa bile gözle yaptığımız düzenli kontrollerde misafirlerimize sunamayacağımız ürünlere rastlarsak onları da derhal eliyoruz, ayrıca soğuk ürünlerde de soğuk zincirin kırılmaması çok önemli ki bunuda düzenli takip ediyoruz.

Hijyen en önem verdiğimiz diğer bir konu, şubelerimiz ve ürünlerimiz düzenli olarak günlük ve haftalık temizlik programları doğrultusunda temizlenmektedir ama bu temizlik yapılırken bile değişik ürün gamlarına ait rafların değişik renkteki bezler ile silinmesi gibi birçok ayrıntıya da dikkat ediyoruz.

6. )Sloganınız “Her çocuk Organik Gıda hakeder” o halde hem market hem de restoranınızda ürünleriniz ulaşılabilir fiyat aralığında diyebilir miyiz?

Evet markette ve mutfakta ürünlerimiz ulaşılabilir durumda. Markette bunu aynı ürün gamında tek marka satmak yerine aynı üründe birden fazla markaya rafımızda yer verip misafirlerimiz lehine bir fiyat çeşitliliği yaratıyor ve misafirlerimize tercih imkanı sunuyoruz ayrıca bu markalar arası rekabeti de arttırdığı için fiyatlar ulaşılabilir seviyelerde kalabiliyor.

Mutfak bölümümüzde ise fiyat marjını baz alabileceğimiz bizimle aynı şekilde organik yemek üreten bir firma bulunmamakla beraber, fiyatlarımız sağlıklı yemek veren rakiplerimizin gerisinde, konvansiyonel ürün sunan rakiplerimizle de aynı seviyede. Bunu da fiyatları burada tutabilmemizin iki sırrı var, birincisi toplu ve yüklü alım yaparak alış fiyatlarımızı aşağıda tutuyoruz, ikincisi ise market ile mutfak arasındaki sinerjiyi kullanıp ikisinin birbirini desteklemesini sağlıyor ve kar marjımızı aşağıda tutuyoruz ki bu sayede bütün fiyatlarımız ulaşılabilir seviyelerde oluyor.


7.) Yaz yaklaşırken diyet yapan anneler için farklı alternatifleriniz var mı ?
Mutfak bölümümüzde danışmanımız Eyüp Kemal Sevinç(Eks Mutfak) Bey, kendisi ve mutfak ekinimiz ile birlikte sezonluk ürünler çıkaracağız ve menümüzü hep bir değişim ve devinim içinde göreceksiniz, yani evet yeni tarifler yolda diyebiliriz.


8.)Organik’im Restoranınızda yemek yiyenler ,sizin kullandığınız malzemelerden hemen orada satın alabiliyor mu?

Evet yemeklerimizi , ekmeklerimiz, patiseri bölümünüzdeki ürünlerimizi hatta birçok içeceğimizi yaparken bile (örneğin ayranı markette sunduğumuz yoğurt ile yapıyoruz) market bölümünde sunulan ürünleri kullanıyoruz.

9.)Online organik ürün satışı yapmayı planlıyor musunuz?

Online satış başlıbaşına bir alt yapı ve ekip işi, Organik'im kurumsal bir firma olduğu için online satışta yaşayacağımız herhangi ya da bir terslik bütün marka algısını zedeler ve markamıza zarar verir, bu sebeple altyapısını tamamı ile kurmadan bu işe adım atmayacağız ama şu anda altyapısını yavaş yavaş kuruyoruz, tamamen hazır olduğumuzda online satışa başlayacağız ki bu da yaz sezonundan sonra gibi gözüküyor.

10.)Önce marketle perakende sektörüne ardından da açtığınız restoranla yiyecek içecek sektörüne ciddi bir yatırım yaptınız.Organik’im markası ile ilgili yeni hedefleriniz neler ?
Organik'im kurumsal bir marka , bu çerçevede hızlı değil ama doğru adımlarla ve doğru hizmet ederek, misafirlerimizin memnuniyetlerini ve sağlıklarını ilk önceliğimiz olarak alarak ilerlemek ve birkaç sene içinde Türkiye'nin önde gelen kurumsal perakende market ve mutfağı olmak istiyoruz.

1 yorum:

Special design for Defne ve Derin by GeCe